YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Güneş balinaları yakıyor
Güneş balinaları yakıyor
10 Kasım 2010 23:44
İklim bozulması balinalarda aşırı güneş yanığına yol açıyor

İngiliz zoologlarla ekoloji uzmanları, balinaların, bilhassa Meksika Körfezi ve California Yarımadası açığında aşırı surette güneş radyasyonuna maruz kaldıklarını bildirdi.

Bozulan iklim, kentler, sanayi kesimi ve bilhassa motorlu araçlar, atmosfer kirliliğinin giderek mahvettiği stratosferdeki ozon tabakasının incelmesi ve delinmesi yüzünden balinalar, çıplak ve önlem almadan güneşlenen insan gibi güneşten zarar görüyor.

Tüm meteorolojik olayların cereyan ettiği, 10 km yüksekliğe çıkan atmosferin ilk tabakası troposferden sonra ozon tabakasını içeren stratosfer tabakası başlıyor ve 50 bin metre (50 km) yükseğe gidiyor. Ozon, doğayı güneşin zararlı radyasyonundan koruyor.

Londra Üniversitesi ve Deniz Memelileri Laboratuvarı'nın araştırmacıları Laura Martinez-Levasseur, balinalarda endişe verici güneş yanığı bulgularının Meksika Körfezi ve California Yarımadası açıkların da saptandığını bildirdi.

Doğada sayıları çok az kalan ispermeçet balinaları ve büyük kılıç kuyruk çift yüzgeç balinalarının güneşin morötesi ışınımından çok kötü etkilendikleri de saptandı. AA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler