YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Gül"ün ömrü uzadı
"Gül"ün ömrü uzadı
12 Şubat 2013 13:18
Süleyman Demirel Üniversitesi Gül ve Gül Ürünleri Araştırma Uygulama Merkezi'nce, geliştirilen yöntemle gülün ömrü 150 güne çıkarıldı.

 

Süleyman Demirel Üniversitesi Gül ve Gül Ürünleri Araştırma Uygulama Merkezi (GÜLAR) Müdürü Prof. Dr. Fatih Ali Canlı, anavatanı Anadolu olan gülün sevgiliye duyulan aşkı anlatmak için tarihler boyunca kullanılan en önemli sembol olduğunu söyledi.
 
Sevgiyi anlatmadaki önemine rağmen, ömrü sadece birkaç gün olan gülün daha fazla yaşaması için çalışma başlattıklarını belirten Canlı, özel cam fanus içinde 150 gün yaşayabilen canlı hediyelik gül geliştirdiklerini kaydetti. 
 
Canlı, şöyle devam etti:
 
''Modellerimizden birisi geçici olarak yaşayan bir gül. İçinde şeker, organik maddeler, mineraller ve vitaminlerin bulunduğu jelin içine yerleştirilen gül, yaklaşık 40 gün yaşıyor. Diğer modelimizde gülümüz daha uzun hayatta kalıyor. Bu modelde jelin altına konulan toprak sayesinde gülün kök salması sağlanıyor. Geliştirdiğimiz yöntemle gül, su ve katkı malzemeleri vermeden 5 ay yaşayabiliyor. Gül, kök saldıktan bir ay sonra başka bir toprağa aktarabilir.''
 
 
AA
YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler