YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Göze, son yolculuğuna uğurlandı
Göze, son yolculuğuna uğurlandı
13 Ekim 2009 15:56
Ergun Göze'nin cenazesi Merkezefendi Mezarlığı'nda toprağa verildi.

Kadıköy'deki evinde rahatsızlanarak hayatını kaybeden Gazeteci-Yazar Ergun Göze, son yolculuğuna uğurlandı. Zeytinburnu Merkezefendi Camii'ndeki cenaze namazına katılan medya ve siyaset dünyasının önemli isimleri, Ergun Göze'nin kitapları ve yazılarıyla Türkiye'nin Milliyetçi Muhafazakar düşünce yapısına büyük katkı sağladığını belirtti.
 

Türk basınının önde gelen isimlerinden biri olan Gazeteci-Yazar Ergun Göze, sevenlerinin gözyaşları arasında son yolculuğuna uğurlandı.
 Ergun Göze için Zeytinburnu Merkezefendi Camii'nde öğle namazını müteakiben kılınan cenaze namazına basın, siyaset ve iş dünyasından çok sayıda isim katıldı.
 Göze'nin cenazesi başında bekleyen çocukları ve eşi cenazeye katılanların taziyelerini kabul etti. Cenaze namazına katılarak Göze ailesine başsağlığı dileyen İçişleri Eski Bakanı Meral Akşener, Ergun Göze'nin Muhafazakar Türk Milliyetçiliği fikrinin oluşmasında büyük katkıları olduğunu söyledi. Akşener, "Göze'nin benim, benden büyüklerin ve genç neslin üzerinde çok büyük katkıları var. Fikri hayatımızı şekillendiren önemli bir büyüğümüzü kaybetmenin üzüntüsünü yaşıyorum, başımız sağ olsun." dedi.
 

Ergun Göze'nin cenaze namazını katılan Gazeteci-Yazar Taha Akyol da, yaklaşık 50 yıldır tanıdığı Göze'nin kitapları ve çevirileri ile kültürel alanda çok büyük hizmetler verdiğini söyledi. Akyol, Ergun Göze için "Çok değerli ahlaklı bir yazardı. Geride bıraktığı eserler yeni nesiller için çok yararlı olacaktır." dedi.
 Köşe yazarlığının yanı sıra değişik alanlarda yazdığı kitaplarla tanınan Göze'nin tabutunun bir ucuna Doğu Türkistan davasına katkılarından dolayı Doğu Türkistan bayrağı sarıldı. Öğretim üyesi Dç. Dr. Emin Işık'ın kıldırdığı cenaze namazının ardından Ergun Göze'nin cenazesi Merkezefendi Mezarlığı'nda toprağa verildi.
 

İki gün ara ile babası ve annesini kaybeden işadamı Nevzat Demir de, Ergun Göze'nin cenaze namazına katıldı. Ayakta durmakta güçlük çeken Demir, namazdan sonra eski Milletvekili Nevzat Yalçıntaş'a sarılarak uzun süre gözyaşı döktü.
Sivas'ta 1931 yılında dünyaya gelen Göze, ilk ve orta öğrenimini burada tamamladı. Çorum Lisesi'nden sonra İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni 1957'de bitiren Göze, bir kaç arkadaşıyla birlikte Babıali Yayınevi'ni kurdu. Daha sonra serbest avukatlık yapmaya başlayan Ergun Göze, basın hayatına Mümtaz Turhan'ın çıkardığı ''Ölçü'' dergisiyle girdi.
 

Kitap haline getirilen, ''Meşhurların Son Sözleri'' yazıları, 1961'de Son Havadis Gazetesi'nde yayımlandı. Göze, fıkra yazarlığına 1965'te Babıali'de Sabah gazetesinde başlayıp, 1969'da Tercüman'da devam eti.
 

1988 yılında Türkiye Gazetesi'nde fıkra yazarlığına başlayan ve iki sene devam eden Göze, TGRT'de haber yorumculuğu yaptı. Evli ve 3 çocuk babası Göze, son olarak Boğaziçi Yayınları'nın editörlüğünü yapıyordu. Ergun Göze'nin çok sayıda kitabı da bulunuyordu.
 

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler