YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Görmez: "Kimse yoksa Dağlıca'da ezani ben okurum"
Görmez: "Kimse yoksa Dağlıca'da ezani ben okurum"
06 Kasım 2015 09:07
Diyanet İşleri Başkanı Görmez, Dağlıca Camisi'nde ezanın yeniden okunmasıyla ilişkin konuştu...

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Hakkari Dağlıca'da yeniden okunmaya başlayan ezanla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Görmez,  "Bir saniye bile ertelememiz mümkün değil. Hiç kimse okumazsa ben kendim gider o minarelerden ezan okumaya devam ederim inşallah" dedi.

Anadolu Ajansı'nın haberine göre; Görmez, çeşitli programlara katılmak üzere geldiği Kastamonu'da gazetecilerin sorularını yanıtladı. Hakkâri'de yürütülen operasyonların ardından uzun süredir Dağlıca Camisi'nde okunmayan ezanın yeniden okunmaya başlamasına ilişkin soru üzerine Görmez, ezanın istiklalin ve bağımsızlığın simgesi olduğunu söyledi. Türk milletinin yeryüzünde ezanı İstiklal Marşı'na yerleştirmiş bir millet olduğunu ifade eden Görmez, şöyle konuştu: "Bu ezanlar ki şehadetleri dinin temeli, ebedi yurdumun üstünde benim inlemeli' der merhum Akif İstiklal Marşımızın bir beytinde. Dolayısıyla hiçbir karış toprak, hiçbir zaman ve hiçbir saniye ezansız kalmayacak inşallah. Bu son hadiselerde tabii ki pek çok camimiz zarar gördü. Pek çok camide ibadet güvenliği tehlikeye girdi. Ancak bütün bunlar geçicidir."

BİR BUÇUK AY EZAN OKUNAMADI

Görmez, yaşananların gelip geçici olduğunu ve bunların bu topraklarda hiçbir zaman yer bulamayacağını dile getirdi. O bölgelerin Anadolu'da ilk ezanın okunduğu yerler olduğunu anımsatan Görmez, "Orada yaşayan insanlar da bir saniye ezansız, ibadetsiz, camisiz yapamazlar. Hem Cizre'de hem Sur ilçesinde hem Nusaybin'de muhtelif yerlerde maalesef yaklaşık bir ay, bir buçuk ay bazı camilerimiz sabah namaza açılamadı, ezanlar okunamadı" değerlendirmesinde bulundu. Görmez, bütün bunların şu an itibarıyla geride bırakıldığını söyledi ve bir daha yaşanmaması temennisinde bulundu. Diyanet İşleri Başkanlığı olarak her hal ve şart altında ülkenin her tarafında, en küçük, bir karış toprağında bile ezanı ertelemenin mümkün olmadığına işaret eden Görmez, "Bir saniye bile ertelememiz mümkün değil. Hiç kimse okumazsa ben kendim gider o minarelerden ezan okumaya devam ederim inşallah" diye konuştu.

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler