YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Görmez: ’Hasani bir bakış açısına ihtiyacımız var’
Görmez: ’Hasani bir bakış açısına ihtiyacımız var’
11 Temmuz 2014 18:27
Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, “Bizim Hasani bir bakış açısına ihtiyacımız var” dedi.

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Sivas İl Müftülüğü tarafından Fidan Yazıcıoğlu Kültür Merkezi’nde düzenlenen ’Hz. Hasan Sempozyumu’na katıldı. Sempozyuma Diyanet İşleri Başkanı Görmez’in yanı sıra Sivas Valisi Alim Barut, Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Özaydın, İl Müftüsü Recep Şükrü Balkan ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Vali Barut, sempozyumun 2’inci oturumu öncesinde yaptığı konuşmada, “İlimizde bir sempozyum düzenlenmiş olması ve bu sempozyuma Diyanet İşleri Başkanımız Sayın Mehmet Görmez ve çok değerli ilim adamlarının katılması fevkalade anlamlıdır.

Toplumun temelini oluşturan ailenin ve aile içi ilişkilerin karşılıklı sevgi ve saygının boyutu açısından önem arz etmektedir. Yine Hz. Hasan’ın İslam tarihinde meydana gelen hadiselerde Müslümanların birliği için halifelik makamından feragat etmesi, günümüzde birlik ve beraberlik için bir numune teşkil eder. Hz. Hasan’ın hayatı bunlara benzer günümüz insanının alması gereken düsturlarla ve önemli örneklerle doludur” şeklinde konuştu.

Konuşmasına dua ile başlayan Diyanet İşleri Başkanı Görmez ise, Ramazan ayında Hatice validemiz, Hazreti Fatıma-tüz Zehra, Hazreti Ali (r.a) ve Hz. Hasan’ın Ramazan ayında şahadete kavuştuğunu söyleyerek, “Ramazanınız mübarek olsun, cumanız mübarek olsun. Ramazan ayının ülkemize, milletimize, acılar içinde kıvranan alemi İslam’a barış, huzur, adalet, özgürlük, şefkat, merhamet getirmesini yüce Allah’tan niyaz ediyorum” dedi.

Görmez, “Değerli İl Müftümüz kısa süre önce beni ziyaret ettiğinde Sivas’ta yaptıklarını benimle paylaştı. Çünkü bilhassa son yıllarda illerimizde göreve başlayan değerli müftülerimiz ile bizim farklı bir anlaşmamız var. Görev tanımlarımızın değiştiğini bildirerek onları gönderdik.

Onun için yapıp ettiklerini, şehrin dini hayatına, manevi hayatına, sosyal hayatına, kültürel hayatına müftülük olarak neler katmaya çalıştığını benimle paylaşmaya çalışırken Sivas’ta biz farklı aynı imanın, aynı inancın, aynı İslam’ın farklı yorumları ile birlikte Alevi vatandaşlarımızla birlikte yaşıyoruz.

Dolaysıyla onlarla bizim çok büyük ortak değerlerimiz var. Bu ortak değerlerimizi ayakta tutabilmek adına bilimsel bir sempozyum düşündüğünü ifade etti. Daha çok Hz. Ali (r.a) ile ilgili bir sempozyum düşündüklerini ifade edince ona dedim ki, Hz. Ali, Hz. Hüseyin, Hz. Fatma bütün bunlar ehlibeytin büyükleri, Şiisiyle, Sunnisiyle, Alevisiyle, Caferisiyle herkesin, İslam ümmetinin ortak büyükleri, ortak değerleridir.

Bunlarla ilgili çok çalışmalar yapıldı ama ülkemizde Hz. Hasan’la ilgili yapılan çalışmalar çok az. Oysa bugün bizim Hasani bir bakış açısına ihtiyacımız var. Tam da Ramazan’ın 15’inde onun dünyaya geldiği gün. Hem de Sivas’ta eğer Hz. Hasan’la ilgili bir sempozyum düzenlersen, bu daveti kabul eden hocalarımız için ne kadar zor olduğunu biliyorum.

1-2 ay içerisinde bütün bu tebliğleri hazırlamak zor ama eğer hocalarımızı ikna edebilirsen, onlar çünkü en az 6 ay-1 yıl süre isteyeceklerdir, bizim erteleyecek zamanımız yok. Zor zamanlardan geçiyoruz. Dolaysıyla Sivas’ta Hasani bir bakış açısını bütün İslam dünyasıyla paylaşmak adına. Eğer Hz. Hasan’la ilgili bir sempozyum düzenlersen söz veriyorum bende geleceğim ve mutlaka orada bulunacağım dedim” diye konuştu.

 

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler