YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Giresun Adası iki aylığına kuşlara bırakılacak
Giresun Adası iki aylığına kuşlara bırakılacak
27 Nisan 2013 13:35
Doğu Karadeniz'in en büyük adası olan ve 26 kuş türüne ev sahipliği yapan Giresun Adası, kuşların üreme döneminde rahatsız olmamaları için iki ay ziyarete kapatılacak.

Adaya altın postu aramak için gelen Herkül ve Argonotların mitolojik hikayesi, savaşçı Amazon kadınlarının adayı üs olarak kullandığı rivayetiyle dikkati çeken Giresun Adası, çok sayıda kuş türünü barındırmasıyla da ön plana çıkıyor. Adada en çok barınan kuş türleri ise gümüş martı, küçük gümüş martı ve karabatak.

Manastır harabesi ve şarap fıçısı gibi tarihi kalıntıların yer aldığı 39 dönüm alana sahip ada, kuşların üremelerini kolaylaştırmak amacıyla bu yıl da 1 Mayıs ile 30 Haziran arasında ziyarete kapatılacak.

Giresun Valisi Dursun Ali Şahin, yaptığı açıklamada, kuşların kuluçka döneminde adaya giriş ve çıkışların yasaklanmasının uzun süredir devam eden bir uygulama olduğunu vurgulayarak, "Özellikle azınlıktaki gümüş martı ve küçük gümüş martının üremelerini sağlamak için bu tedbire başvuruluyor" dedi.

Adanın yıl içerisindeki ziyaretçi sayısının kısıtlı tutulduğunu ifade eden Şahin, "Ziyaretçilerin fazlalığı, adanın tahribatına neden olmakta. Kuşların üreme dönemlerinde çıkışlar tamamen yasaklanıyor ancak valilik izniyle çıkış her zaman mümkün. Bazıları araştırma maksadıyla, bazıları da merak dolayısıyla özel izin alıp çıkabilir" diye konuştu.

 

AA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler