YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Gıdada tağşişte ısrar edene "kapatma cezası" yolda
Gıdada tağşişte ısrar edene "kapatma cezası" yolda
04 Ocak 2016 15:40
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yapılan denetimler sonucu taklit veya tağşiş yaptığı tespit edilerek kamuoyuna duyurulan bazı firmalar, uygulanan yaptırımlara rağmen bu faaliyetlerinden vazgeçmiyor.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yapılan denetimler sonucu taklit veya tağşiş yaptığı tespit edilerek kamuoyuna duyurulan bazı firmalar, uygulanan yaptırımlara rağmen bu faaliyetlerinden vazgeçmiyor.

Bakan Faruk Çelik, "Üretimlerinde 18 kez taklit tağşiş yapan insan sağlığı ile direkt ilgili gıda güvenliğini ortadan kaldıran uygulamalara devam eden, ısrar eden firmalar var. Onun için gerekirse bunların faaliyetlerini sonlandırma ile ilgili çalışmalarımızı gerçekleştireceğiz" dedi.
    
Gıda güvenliğinin sağlanması, gıdalarda taklit ve tağşişin önlenmesi, insan sağlığının korunması, tüketicilerin doğru kaynaklardan doğru bir şekilde bilgilendirilmesi için denetimler gerçekleştiren Bakanlık, bu firmaları ifşa ederken, para cezaları uygulamanın yanı sıra insan hayatını tehlikeye sokan durumlarda söz konusu şirketler hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunuyor.
    
AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının gıda güvenliğini sağlamak amacıyla piyasa gözetimi ve denetimi kapsamında geçen yıl 724 bin 379 resmi kontrol gerçekleştirildi.

2012-2015 yıllarında da taklit veya tağşiş yapıldığı tespit edilen toplam 377 firmanın 751 parti ürünü kamuoyuna duyuruldu.
Bu firmalara kesilen 15 bin liraya varan para cezaları ve uygulanan yaptırımlara rağmen bazı firmaların, mevzuatı çiğneme noktasında ısrarcı oldukları görüldü.
Örneğin, 17 kez bazı ürünlerinde tağşiş yaptığı tespit edilen bir firma, para cezası uygulandığı ve ifşa edildiği halde aynı 18'inci kez aynı ihlali yapmaktan çekinmedi. 

"En ufak bir taviz verilmeyecek"
    
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, sağlıklı ve güvenilir gıda üretmenin sadece kanuni değil, vicdani bir sorumluluk olduğunu ifade etti. "İnsan sağlığı ve hayatı söz konusuysa gerisi teferruattır" diyen Çelik, bu konuda taviz vermeyeceklerinin altını çizdi.
    
Bakanlığın gıda güvenliğini sağlamak insan sağlığını korumak gibi son derece hassas görevleri olduğunu dile getiren Çelik, bu görevleri yerine getirmek için yaptıkları denetimlerde taklit, tağşiş ve ürüne ilaç etken madde karıştırmak suretiyle insan sağlığını tehlikeye sokan firmalara dönük çeşitli yaptırımları bulunduğunu hatırlattı.
    
Çelik, para cezası, ürünlere el koyma, kamuoyuna yanlış uygulamaları teşhir etme ve savcılığa suç duyurusunda bulunma gibi görevleri yerine getirme gayreti içerisinde olduklarına dikkati çekerek, şöyle konuştu:
    
"Mevzuatı çiğneme konusunda ısrarla bu yanlışta devam eden bazı işletmeler var. Bu çerçevede müeyyideleri bir kez daha gözden geçirme kanaatindeyiz ve kesinlikle gıda güvenliği ve insan sağlığı açısından en ufak bir tavizin verilmeyeceğini herkesin bilmesini istiyorum. Bu çerçevede idari para cezalarının kademelendirilerek artırılmasını gündemimize aldık.

Çünkü 18 kez aynı yanlış uygulamada ısrar eden firmalar var. İnanılır gibi değil, ben böyle bir şeyi kamuoyuyla paylaşmak istemezdim. 18 kez taklit tağşiş yapan insan sağlığı ile direkt ilgili gıda güvenliğini ortadan kaldıran uygulamalara devam eden, ısrar eden firmalar var.

Onun için gerekirse bunların faaliyetlerini sonlandırma ile ilgili önümüzdeki dönemde çalışmalarımızı gerçekleştireceğiz. Kısa süre içerisinde inanıyorum ki bu konularda tekraren bu yanlışların içerisinde olan firmaları görmeyeceğiz. Çünkü 15 bin lira para cezası demek ki yeterli olmuyor. İkinci tağşiş olayında bunu belki 30-50 bin liraya doğru çıkarma durumu söz konusu olacak.

Gerekirse de işletmenin faaliyetlerine tümden son verme şeklindeki gerekli düzenlemeyi kısa süre içerisinde gerçekleştireceğiz."
    
Çelik, bu konuyu çok geciktirmeyi düşünmediklerini, Meclis'e sunacakları bazı yasal düzenlemeler olduğunu, kısa süre içerisinde onlarla bu düzenlemeyi de gerçekleştirmiş olacaklarını söyledi.
    
Geçen sene 58 milyon lira idari para cezası kesildi

Denetimlerin de yoğun bir şekilde devam ettiğine dikkati çeken Çelik, 2015 yılında toplam 58 milyon lira idari para cezası yazıldığını ve 77 kuruluş hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunulduğunu bildirdi. 

Konuya karşı vatandaşların duyarlı olduğunu ifade eden Çelik, bu ürünleri üretenlerle topyekun bir mücadele gerektiğini, vatandaşlarla iletişimi sürdürmenin ve ihbar mekanizmasını güçlendirmesinin önemli olduğunu vurguladı. Çelik, vatandaşlara da çağrıda bulunarak, "Gıda güvenliğini tehlikeye atan bir durum tespit ederse hiç çekinmeden Bakanlığımıza bildirmelerini istirham ediyoruz" dedi. 
    
Taklit ve tağşişte yüzü kızarmayan firmalar

Bugüne kadar yapılan denetimler sonucunda mükerrer ifşa edilen firmalar şöyle:

Sıra No Firmanın Bulunduğu İl Firma Adı Toplam İfşa Sayısı
1 İzmir Aydoğan Süt Mam. İml. İhr. Tic ve San. Ltd. Şti. 18
2 Ankara Emin Gıda San. Tic. Ltd. Şti. 16
3 Ankara Emre DEMİRCİ-31556129136 15
4 Ankara Tadaban Gıda San. İç ve Dış Tic. Ltd. Şti. 15
5 İzmir İntima Gıda Med.İth.İhr.San.ve Tic.Ltd.Şti. 15
6 Kayseri Narin Süt ve Süt Ürünleri Gıda Paz. San. Tic. Ltd. Şti. 15
7 Konya Sütkon Gıda Tar. Ürn. ve Day.Tük. Mal. San. Tic. Ltd. Şti. 15
8 Aydın BFM Gıda Tarım Taşımacılık Teks.San.ve Tic. Ltd.Şti. 12
9 Konya Beydamla Gıda Boya Kim. Hayv. Oto. San. Tic. Ltd. Şti. 12
10 Afyonkarahisar Mutlu Tolga Gıda İnş. Nak. Pet. Tur. Hay. Orman San. ve Tic. Ltd. Şti 11
11 Kayseri Birsen Güven Gıda San. ve Tic. A.Ş. 11
12 Konya Güldemce Gıda İnş. Oto. San. Tic. Ltd. Şti. 9
13 İstanbul Anaarı Gıda İnş. Oto. Güv. Sis. Dış. Tic. Paz. San. Ltd. Şti. 8
14 İzmir Beyaz Süt ve Tarım Ürn. San. Tur. Paz. Ltd. Şti. 8
15 Mersin Elit Natural Gıda Kozmetik İnş.Teks.Turz.San.Tic. Ltd.Şti. 8
16 Mersin Veysi Topuz Gıda Mad. İth.İhr.San. ve Tic. 8
17 Ankara MND İnş. Teks. Elek. Gıda ve Hay. San. ve Tic. Ltd. Şti. 7
18 İstanbul Diltat Gıda İnşaat Sanayi Ve Ticaret Limited Şirketi 7
19 Konya Ak Gökseller Gıda ve Süt Mam.Tar.Ürn. Canlı Hay.Oto Taş.San.ve Tic.Ltd.Şti. 7
20 Ankara Tokgöz Gıda San. Tic. A.Ş. 6
21 Ankara Tostçum Gıda Üretim Paketleme Turizm İnşaat Akaryakıt Nakliyat İmalat Sanayi Ticaret Limited Şirketi 6
22 Aydın Cicikara Gıda Otomotiv İnşaat Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi 6
23 Denizli Can Meşrubat Gıda Tur. Teks.San. ve Tic. Ltd.Şti. 6
24 İstanbul Sütten Gıda Turizm İnşaat ve Oto San. ve Tic. Ltd. Şti. 6
25 İzmir Arıkan Süt Ürün. San. Tic. Ltd. Şti. 6
26 İzmir YGS Süt ve Süt Ürünleri San. ve Tic. Ltd. Şti. 6
27 Konya Cehre Gıda Kozmetik Özel Eğitim San. ve Tic. Ltd.Şti. 6
28 Mersin Pelit Bal Ürünleri 6
29 Ankara Anadolu Eksper Gıda San. İç ve Dış Tic. Ltd. Şti. 5
30 Hatay Simay Yağ ve Çay San.Tic.Ltd.Şti. 5
31 İstanbul Sofram Gıda San.Tic.Ltd.Şti. 5
32 İstanbul Tuana Bitkisel Ürünler Kozmetik Gıda İnş.San.Dış Tic.Ltd.Şti. 5
33 İzmir Emek Süt Ürünleri - Rıfat Sarıkaya 5
34 İzmir Güney Tüketim Malları Tic. Ve san. Ltd.Şti 5
35 Kayseri Ünsal Süt ve Süt Mamülleri Hayvancılık Yem Gıda Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi 5


AA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler