YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'ndan rahatlatan açıklama
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'ndan rahatlatan açıklama
10 Kasım 2013 19:35
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, laboratuvarlarında çok hassas metotlarla tür tayini yapılabildiğini belirtti.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, laboratuvarlarında çok hassas metotlarla tür tayini yapılabildiğini belirterek sucuk ve diğer et ürünlerinde, at, eşek ve domuz gibi hayvanların etlerinin kullanılıp kullanılmadığının tespit edilebildiğini açıkladı.Bakanlıktan yapılan açıklamada, bugün bazı basın yayın organlarında, Türkiye Ziraatçılar Derneği Genel Başkanı İbrahim Yetkin’in, bazı gıda maddelerinde hile yapıldığı yönündeki iddialarına yer verildiğine dikkat çekilerek kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi amacıyla, açıklama yapılmasına ihtiyaç duyulduğu kaydedildi.

Açıklamada, 05.03.2013 tarihinde yürürlüğe giren mevzuatla birlikte et ürünlerinde kırmızı ve beyaz et karışımlarının yasaklandığı vurgulanarak şöyle denildi:“Bu tarihten itibaren kırmızı et ürünlerinde beyaz et kullanılmamaktadır. Bakanlığımızın gıda kontrol planlarında, at ve eşek hatta domuz etinin tespit edilmesine yönelik kontroller yer almaktadır. Bakanlığımız laboratuvarlarında çok hassas metotlarla tür tayini yapılabilmekte ve sucuk ve diğer et ürünlerinde, at, eşek ve domuz gibi hayvanların etlerinin kullanılıp kullanılmadığı tespit edilebilmektedir.

Mevzuata uygun olmadığı tespit edilen ürünleri üreten firmalar için savcılığa suç duyurusu, idari para cezası, toplatma ve ürünlerin imhası gibi işlemler yapılmaktadır. Taklit tağşiş yaptığı kesinleşen ve sağlığa zararlı olduğu tespit edilen ürünlerle ilgili kamuoyuna duyurular gerçekleştirilmektedir”.

 

İHA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler