YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Geri geri araba nasıl park edilir? Araba dikey park etme teknikleri
Geri geri araba nasıl park edilir? Araba dikey park etme teknikleri
19 Kasım 2015 17:44
Ehliyet sınavında yapılan değişiklikler nedeniyle ehliyet alım oranı oldukça düştü. Ehliyet alamayanların çoğu, geri geri park etmede sorun yaşıyor. Geri geri park etme nasıl yapılır? Direksiyon Sınavı İçin Geri Geri Araba Park Etme teknikleri nelerdir?

Direksiyon sınaına gireceklerin en büyük derdi geri geri park etmek oldu. Peki bir otomobili en kolay geri geri nasıl park edebiliriz? Direksiyon sınavından geçmek için geri geri park etme teknikleri (2015 | 2016) haberimizde.

2015 yılında yapılan değişikliğin ardından direksiyon sınavlarında geri geri park edemeyen sınavı geçemiyor. Peki bir araba geri geri nasıl park edilir? En pratik ve kolay geri geri park etme teknikleri neler?

GERİ GERİ PARK ETME

İki otomobil arasına dik şekilde park etme ihtiyacı daha çok otoparklarda yaşanır. Burada önemli olan şey, önden girmemek daha ziyade geri geri park etmektir. Çıkışta da işimizi kolaylaştırır. Dik park ettikten sonra geri geri çıkarken arkadan gelen araçları görme şansınız olamaz. 

Sürücü en başta boşluğu iyi tespit etmeli, aracın kapılarının açılmasında sorun olmayacak kadar boşluk olması kontrol edilmelidir. Park edilecek bölgenin yanındaki araçların büyük ya da hasarlı eski model olmadığından emin olunmalıdır. Çıkış sırasında aracınıza çarpabilir ya da size sorun yaratabilirler. 

Park edilecek araçların arasına yaklaştığımızda, aracın burnunu sağa doğru götürmek, sol dikiz aynasından sol arka taraftaki köşeyi görmeye çalışmak gerekmektedir. Daha sonra direksiyonu tam sol yaptığınızda, arkayı kontrol ederek yaklaşmalısınız. Eğer ki diğer araca çok yaklaştıysak ve açı istediğimiz gibi olmadıysa, aracımızı tekrar biraz ileri alıp geri getiririz. Direksiyonu, sağ ve sola eşit boşluk bırakacak şekilde ayarlayıp, yavaş yavaş geri gelmeye çalışırız. Arka park yerinin temiz olduğunu da önceden kontrol etmiş olmamız faydalı olacaktır. Mümkünse dışarıdan birisinin yardımcı olmasını tercih ederiz. Park sensörü olan araçlarda da arka tarafta bir engel olup olmadığı sinyal sayesinde öğrenilebilir. Yandaki araçların kapı kolu sizin kapı koluna eş değer mesafeye geldiğinde artık park etme işlemini tamamlayabilirsiniz.

Seyir halinde gidiyorsunuz ve sağ tarafta araçların arasında park etmek için bir boşluk arıyorsunuz. Uygun boşluğu fark etmek için, iki aracın arasına doğru yaklaşmak ve aracımızın boyundan biraz daha fazla yer olup olmadığını kontrol etmekte yarar vardır. Daha dar yerlerde de park edilebilir ancak bunun için daha fazla zaman ve manevra gerekir. Özellikle akan şehir içi trafiğinde, trafiği bloke etmek veya aniden durmak da çok tehlikelidir. 

Araba ile paralel park nasıl yapılır?

O yüzden öncelikle dörtlü ikazları yakarak park etme niyetinizi belli edebilirsiniz. Sağ sinyalle cebe girerek önce o cepte trafiğin akmasını sağlayabilirsiniz. Trafik müsait olduğunda ise ileri çıkıp tekrar geriye doğru paralel geri manevra ile park işlemini yapabilirsiniz.

Park edeceğimiz yerin uygunluğunu kontrol ettikten sonra, öndeki aracın yanına doğru yaklaşık 25 - 30 cm. bir mesafeyle yaklaşmak gerekir. Onunla aynı seviyeye geldikten sonra, direksiyonu tam sağ çevirip geriye doğru manevra yaparız. Bu sırada sol aynadan akan trafikte bize tehlike yaratacak araç olup olmadığına bakmak faydalıdır, eğer araç varsa hareketi ertelemek gerekir. Araç olmadığı durumda, manevrayla arabayı geriye doğru alırız. Sürücü tarafı sağımızdaki aracın burnuna doğru geldiğinde, direksiyon düzeltilir, kısa bir mesafeyi çapraz ama direksiyon düz bir şekilde almak gerekmektedir. Sağ aynayı da biraz aşağıya kapayarak daha iyi bir görüş sağlamaya çalışıp, arka sağ lastiğimiz kaldırıma değmeden, direksiyonu tam sol yapıp ön tarafı da çarpmadan döndürme şansımız olacaktır. Arka taraftaki mesafeyi kontrol edip, son düzeltmeyi de direksiyonu sağa çevirerek yapmak mümkündür. 

Yokuş yukarı ya da yokuş aşağı durumlarda, direksiyonu kaldırıma doğru çevirmek faydalıdır. El frenini de çekmeyi unutmamak lazımdır.

2016 MTSAS EHLİYET SINAVLARI NE ZAMAN YAPILACAK?

1.sınav Ocak 2016 Cumartesi
2.sınav Mart 2016 Cumartesi
3.sınav Haziran 2016 Cumartesi
4.sınav Ağustos 2016 Cumartesi
5.sınav Ekim 2016 Cumartesi
6.sınav Aralık 2016 Cumartesi

2016 YILINDA GİRİLECEK DİREKSİYON SINAV SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

10 Ocak 2016 sınav sonuçları: 20 Ocak 2016 tarihinde açıklanacak.
21 Mart 2016 sınav sonuçları: 31 Mart 2016 tarihinde açıklanacak.
27 Haziran 2016 sınav sonuçları: 7 Temmuz 2016 tarihinde açıklanacak.
22 Ağustos 2016 sınav sonuçları: 2 Eylül 2016 tarihinde açıklanacak.
10 Ekim 2016 sınav sonuçları: 20 Ekim 2016 tarihinde açıklanacak.
12 Aralık 2016 sınav sonuçları: 22 Aralık 2016 tarihinde açıklanacaktır.

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler