YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Gençler gelecekten umutlu
Gençler gelecekten umutlu
26 Mayıs 2011 08:31
Yapılan bir araştırma sonucunda her 10 gençten 6'sının geleceğinden umutlu olduğu ortaya çıktı.

16-30 yaş arası 2 bin 366 kişi ile 35 il, 134 ilçe, 200 mahalle ve köyde yüz yüze yapılan araştırmanın sonuçları Türkiye'de gençliğin gelecekten umutlu olduğunu ortaya koydu.

İstanbul Kültür Üniversitesi ve KONDA Araştırma şirketi tarafından düzenlenen 'Türkiye Gençliği Araştırması'na göre her 10 gençten 6'sı 'Benim hayat şartlarım 5 yıl sonra daha iyi olacak' görüşünü destekliyor. Gençlerin en az güvendiği kurumların başında yüzde 0,6 ile medya gelirken onu yerel yönetimler ve yüzde 10,3 ile yargı izliyor. Gençler en çok orduya, sonrasında polise güveniyor. Gençlerin yüzde 32,7'si ise hiçbir kuruma güvenmiyor.

Araştırma, gençliğin gelenek ve kültürün korunması konusunda da hassas olunduğunu ortaya koydu. Gençlerin yüzde 80'i 'Geçmişten gelen geleneklerimiz değişmeden korunmalıdır' derken yüzde 53'ü 'Gündelik hayatımda toplumun tüm kurallarına uyarım' cevabını verdi. Araştırmada marka özentisi de ön plana çıktı. Gençler, 'Bir ürünü alırken sizin için ne önemli?' sorusuna yüzde 56,4 ile en çok 'marka' diyor. Üniversite eğitimi en çok ne sağlıyor?' sorusuna ise yüzde 47,6 gibi bir çoğunluk 'işe girebilmek için diploma' görüşünü dillendiriyor. Kültür Üniversitesi'nde yapılan toplantıyla duyurulan sonuçları değerlendiren sosyolog Prof. Dr. Tülay Bozkurt, "Sonuçlar, ülkenin ve kendi gelecekleriyle ilgili iyimser ve ümitli bir gençliğe işaret ediyor." değerlendirmesinde bulundu. Gençlik üzerinde polise güvende bir artış gözlendiğini belirten Bozkurt, hayata hazırlanmada gençlerin en az öğretmenlerini göstermelerinin manidar olduğunu belirtti.

Zaman

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler