YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Genç yeteneğe ilginç tavsiye
İzmir'de arkadaşıyla beraber yaptığı proje çalışmasıyla Türkiye'de 1.olan ve ABD'deki biilim fuarına katılan Tuğberk Vural projeden dolayı sınavlara giremedi. Vural'ı uyaran öğretmeni karnesine şu ilginç görüşü yazdı: Gereksiz işlerle uğraşma...
Genç yeteneğe ilginç tavsiye
04 Temmuz 2010 / 12:17 Güncelleme: 04 Temmuz 2010 / 12:35

Salih İşgören Eğitim Kampusu bünyesindeki Nevvar - Salih İşgören Endüstri Meslek Lisesi 10'uncu sınıf öğrencisi Tuğberk Vural, okul arkadaşı ile birlikte yaptıkları proje çalışmaları sırasında okula devam edemediğinden dolayı sınavlara giremedi.

Sınavlara giremediği için sınıfta kalan Tuğberk'e bir darbe de sınıf öğretmeni Ö.Ş.G.'den geldi. Öğretmeni Ö.Ş.G., sınıfta kalan Tuğberk'in karnesinde bulunan görüşler bölümüne "Gelecek yıllarda sadece derslerinle ilgilenmeli, gereksiz işlerle uğraşmadan, saygılı, güvenilir, sorumluluk sahibi biri olmaya çalışmalısın" görüşünü yazdı. 

Başarıları çalışmalarından dolayı yıl sonunda Konak İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından da ödüllendirilen Tuğberk Vural, karnesini aldığında sınıf öğretmeninin kendisine yazdığı notu gördükten sonra başından aşağıya kaynar sular döküldüğünü belirterek, yarı yıl karnesinde sadece bir dersten düşük notunun geldiğini fakat proje çalışmalarından dolayı ikinci yarı yılda derslerinden uzak kaldığı için 5 dersten kaldığını söyledi. Yaptıkları proje çalışmalarında daima öğretmenlerinden destek gördüklerini anlatan Tuğberk şunları söyledi: "Arkadaşımla birlikte ilk olarak okulumuz adına katıldığımız Inepo Uluslararası Çevre Olimpiyatları'nda Çevre - Biyoloji dalında Türkiye birincisi olduk. Ardından birinci olduğumuz için projemizi ABD'de düzenlenen Intel Isef Dünya Bilim Fuarı'nda sergileme hakkı kazandık ve 8 - 14 Mayıs tarihleri arasında ABD'ye gittik. Tüm bu süreç içinde doğal olarak derslerimden geri kaldım ve ikinci dönem notlarımın kötü olması nedeniyle sınıfta kaldım." 

Sene sonunda aldığı karnesinden ötürü utanç duyduğunu ve karnesi katlayıp cebinde sakladığını belirten Tuğberk, "İki haftadan beri karnemi kimseye gösteremiyorum. İlk gördüğüm anda utancımdan ağladım. Gelecek sene için 'robot asker' projem vardı ancak bundan sonra proje çalışması yapmak istemiyorum. Demek ki daha dikkatli olmam gerekiyor" dedi. Sınavlara giremediği için sınıfta kalmasını doğal karşılayabileceğini anlatan Tuğberk, "Aslında tam bilmiyorum ama sanırım talimatlara göre benim giremediğim sınavlardan sorumlu olmamam gerekiyor. Çünkü ben resmi bir görev için yurt dışına çıktım ve sınavlara giremedim. Diyelim ki sınıfta kaldım fakat ben bu yorumları hak edecek bir şey yapmadım. Bunların olacağını bilseydim proje ile falan uğraşmazdım" dedi. 

Okul Başkanı ve Konak Gençlik Meclisi Başkanı da olduğunu vurgulayan Tuğberk Vural, "ABD'de bizi çok iyi karşıladılar. Orada başarılı öğrencilere kucak açan bir sistem var. Hatta bize orada eğitim görmemiz için tekliflerde bulundular. Başıma bu olay geldikten sonra artık üniversiteyi ABD'de okumak istiyorum" diye konuştu. 

Tuğberk'in babası Önder Vural ise çocuğunun düştüğü bu durum üzerine oğlunun bir daha proje yapmasını istemediğini belirterek bundan sonra oğlunun muvaffak olması için mücadele edeceğini ve ABD'de okutmak için elinden geleni yapacağını söyledi. Tuğberk ile arkadaşı Aytekin Güçlü ve danışman öğretmeni yaptıkları başarılı projeden dolayı Konak İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen mini bir törenle ödüllendirilmişti.
İHA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler