YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Gelecek soğuklara meteoroloji isim verdi: Ultra soğuklar!
Balkanlar ve Karadeniz üzerinden gelen çok soğuk ve yağışlı havanın etkisi altına girecek Türkiye genelinde kar yağışı ve don bekleniyor. Marmara ve Ege’de gece sıcaklıkları sıfırın altında 10 dereceye kadar düşecek
Gelecek soğuklara meteoroloji isim verdi: Ultra soğuklar!
05 Ocak 2015 / 07:20 Güncelleme: 05 Ocak 2015 / 18:13

Türkiye bu hafta kutup kökenli soğuk hava dalgasının etkisine giriyor. Kar yağışı yoğun olarak kendini gösterirken, hava sıcaklığı da ciddi anlamda düşecek. Ulaşımın aksayabileceğini belirten uzmanlar, zatürree tehlikesine karşı da vatandaşları uyardı.

Meteoroloji Mühendisleri Odası Genel Sekreteri Yüksel Yağan, “Alışık olmadığımız bir soğuk hava dalgası Karadeniz üzerinden Türkiye’ye girdi. İstanbul ve Anadolu’nun büyük bir kısmını etkileyecek’’ dedi. Yağan, “Okullar sadece karda tatil ediliyor ama aşırı soğuklarda da bu seçenek düşünülebilir” şeklinde konuştu.

Girdiğimiz soğuk hava sisteminin doğal ve yaşanması gereken bir süreç olduğunu dile getiren İklim Bilimci Prof. Dr. Doğan Yaşar ise “Bunlar iyi günlerimiz. Mini soğuma dönemine yaklaşıyoruz” ifadesini kullandı.

Meteoroloji'den yapılan açıklama şöyle:

05.01.2015 Pazartesi günü Trakya dışında ülke genelinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; Güney Ege’nin ve Akdeniz’in kıyı kesiminde, Güneydoğu Anadolu’da, Orta ve Doğu Karadeniz kıyılarında yağmur diğer yerlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacağı bekleniyor.

06.01.2015 Salı günü Marmara’nın batısı ile Doğu Anadolu’nun güneydoğusu dışında ülke genelinin yağışlı geçeceği, Yağışların Doğu Karadeniz kıyılarının doğusu, Akdeniz kıyı kesimi ile Güneydoğu Anadolu bölgesinde yağmur, yurdun yağış alan diğer yerlerinde ise kar şeklinde olacağı tahmin ediliyor.

07.01.2015 Çarşamba günüden itibaren hafta sonuna kadar yağışlı sistemin yurdumuzun kuzey ve doğu kesimlerde etkisini sürdürmesi kar yağışlarının aralıklarla devam etmesi bekleniyor.

Yoğun kar yağışı uyarısı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü 3. Bölge Müdürlüğü Bölge Tahmin ve Erken Uyarı Merkezi, Eskişehir ve Kütahya için şiddetli ve yoğun kar yağışı uyarısı yaptı. Her iki ilde beklenen şiddetli kar yağışının gece başlayıp sabah saatlerine kadar devam edeceği belirtildi.

Yapılan yazılı açıklamada şöyle denildi: "Uydu görüntüsünden alınan verilere ve yapılan son değerlendirmelere göre, bölgemizin batı kesimlerinde başlayan yağışlar (Pazar) gece ve (Pazartesi) sabah saatlerinde Bursa'nın yüksek kesimleri ile Bilecik çevrelerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacaktır. Eskişehir ve Kütahya çevrelerinde ise yer yer kuvvetli kar yağışı şeklinde devam etmesi beklenmektedir."

Açıklamada, meydana gelebilecek olumsuz şartlara (ulaşımda aksamalar, buzlanma ve don) karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerektiği kaydedildi.

Bazı illerde beklenen hava durumuyla günün en yüksek sıcaklıkları ise şöyle:

Ankara: Parçalı çok bulutlu, aralıklı karla karışık yağmur ve kar yağışlı 2

İstanbul: Çok bulutlu, karla karışık yağmur ve yüksekleri kar yağışlı 5

İzmir: Parçalı ve çok bulutlu 5

Adana: Çok bulutlu, yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; öğle saatlerinden itibaren kuvvetli, doğusunda çok kuvvetli olması bekleniyor. 12

Antalya: Çok bulutlu, yağmur ve sağanak yağışlı 16

Konya: Parçalı çok bulutlu, aralıklı karla karışık yağmur ve kar yağışlı 2

Samsun: Parçalı çok bulutlu, yağmurlu, iç kesimleri karla karışık yağmur ve kar yağışlı 8

Trabzon: Parçalı çok bulutlu, kuvvetli olmak üzere yağmurlu, iç kesimleri karla karışık yağmur ve kar yağışlı 9

Erzurum: Parçalı ve çok bulutlu, yer yer yoğun olmak üzere kar yağışlı -1

Diyarbakır: Çok bulutlu, yer yer kuvvetli yağmurlu 5

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler