YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Gebze'de korkunç iddia
Gebze'de ele geçirilen domuz ve at etlerinin yüzlerce firmaya et veren İstanbul'daki bir toptancı tarafından piyasaya sürüldüğü tespit edildi...
Gebze'de korkunç iddia
03 Nisan 2010 / 13:31 Güncelleme: 03 Nisan 2010 / 13:31

Türkiye gündemini uzun süredir meşgul eden Kocaeli'nin Gebze ilçesindeki domuz eti skandalıyla ilgili korkunç bir gerçek ortaya çıktı. Gebze'de tespit edilen domuz ve at etlerinin yüzlerce kasaba ve lokantaya et veren İstanbul'daki toptancı tarafından piyasaya sürüldüğü tespit edildi.

Skandalın kamuoyunda infial uyandırması üzerine Kocaeli Büyükşebir Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri soruşturmayı derinleştirdi. İl Tarım Müdürlüğü ekiplerinin de dahil olduğu soruşturma neticesinde, Gebze'de üç lokantada bulunan domuz ve at etinin, yüzlerce kasap ve restorana toptan et satan İstanbul'da bir firma tarafından piyasaya sürüldüğü ortaya çıktı.

İkinci kez toptancıdan et isteyen zabıta ekipleri, gelen siparişlerde tekrar domuz ve at etine rastladı. Bunun üzerine ekipler durumu İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İl Tarım Müdürlüğü ekiplerine bildirdi. İstanbul İl Tarım Müdürlüğü ve zabıta ekipleri, piyasaya at ve domuz eti sürdüğü tespit edilen firmayla ilgili geniş çaplı soruşturma başlattı.
Konuyla ilgili basın toplantısı düzenleyen Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker, domuz ve at etinin İstanbul'daki bir et toptancısı tarafından piyasaya sürüldüğünü doğruladı. Köşker, ekiplerin ikinci defa aynı yerden et istediğini belirterek

"Etler Gebze'ye İstanbul'dan geliyor. Teftişler sırasında domuz ve at eti çıkan lokantaların etlerini temin ettikleri toptancılara tekrar et siparişi verildi ve bu gelen etlerin de domuz ve at eti olduğu tespit edildi".
Gebze'deki lokanta ve kasapların temiz et sattıklarını da söyleyen Köşker, "Gebze'de denetimlerimiz sürüyor. Halkımız gönül rahatlığıyla et alabilir, restoranlara gidip yemek yiyebilir" dedi. (iha)

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler