YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Gazze kendi kendine yetmeye çalışıyor
Gazze kendi kendine yetmeye çalışıyor
25 Nisan 2014 12:19
İsrail ablukasına rağmen Gazze, tarım ürünleri ihtiyacının neredeyse tamamını kendisi karşılıyor.

Gazze'deki Filistin hükümeti Tarım Bakanlığı Politika ve Planlama Genel Müdürü Fethi Ebu Şemale, yaptığı açıklamada, "Gazze, ablukaya rağmen sebze ihitacının yüzde 97'sini, meyve ihtiyacının ise yüzde 70 ila 80'ini kendi topraklarından karşılıyor" dedi.

Ablukanın getirdiği sıkıntılara işaret eden Ebu Şemale, "Sınır kapılarının kapalı olması nedeniyle yeterli miktarda gübre ve tarım ilacı bulunamamasına, temiz su bulma konusunda yaşanan sıkıntılardan dolayı bazı ürünlerin yetiştirilememesine rağmen Gazzeli çiftçilerin gayretleri ile bu rakamlara ulaşıldı" diye konuştu.

Ebu Şemale, Gazze'de 80 bin dönüm arazide meyve, 50 bin dönüm arazide ise sebze ekildiğini belirtti.

Üretilen sebze miktarının 300 tona ulaştığını ifade eden Ebu Şemale, bu miktarın halkın ihtiyacının yüzde 97'sini karşıladığını, ithal edilen sebze miktarının ise sadece10 ton olduğunu dile getirdi. Ebu Şemale, ithal edilen ürünlerin bölge topraklarında yetiştirilmesi zor olan soğan ve sarımsak olduğunu kaydetti.

Tarım Bakanlığı Politika ve Planlama Genel Müdürü, Gazze'deki sebze meyve fiyatlarının uygun olduğunu ve halkın rahatlıkla bu ürünlere ulaşabildiğini aktardı.

Verimli tarım arazilerine sahip Gazze'de, İsrail ablukasından önce tarım ürünleri ihracatı yılda 40 milyon dolar iken bugün bu rakamın 3,4 ila 4,4 milyon dolara gerilediği belirtiliyor.

Hamas'ın 2006 yılında seçimleri kazanıp iktidara gelmesinin ardından Gazze'yi "düşman toprakları" olarak ilan eden İsrail, Haziran 2007'de Gazze'nin "dünya ile bağlantısını kurduğu" 4 sınır kapısını kapattı. Beyt Hanun Sınır Kapısı, özellikle yabancı pasaport taşayanların girişi için açık tutulurken Kerm Ebu Salim Sınır Kapısı ise ticari ürün geçişi için kısmen açık bırakıldı. 

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler