YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Gazinin protezine icra!
Gazinin protezine icra!
14 Mart 2013 19:17
Konya'da daha önce protez bacağının bedeli terör gazisi olmadığı gerekçesiyle istenen Hasan Ata'ya icra takibi başlatıldı

Evli ve 2 çocuk babası 40 yaşındaki Hasan Ata, 1993 yılında Gaziantep'in Islahiye ilçesinde vatani görevini yaparken bir askerin bunalıma girmesi sonucu iki arkadaşıyla birlikte yaralandı. Ata, bu olaydan dolayı sağ bacağını kaybetti. Tedavisinin ardından normal protez bacak taktıran Ata, 2009 yılında elektronik protez için Sosyal Güvenlik Kurumu'na (SGK) başvurdu. Yapılan incelemenin ardından şartların uygun olduğu belirtilerek Ata'ya elektronik protez bacak takıldı. Elektronik protez bacakla normal bir yaşam sürmeye başlayan Ata'ya 2 yıl sonra SGK'dan ihbarname geldi. Gelen ihbarnamede Ata'nın 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu kapsamına girmediği gerekçesiyle elektronik protez bacağın bedeli ve faiziyle birlikte 74 bin 733 TL ödemesi istendi. Parayı ödemeyince Ata'ya bu kez de icra takibi başlatıldı. İcra takibini gören Ata ne yapacağını bilmediğini belirterek, "Biz protez bacak taktırırken sorduk da yaptırdık. Önce parayı ödeyin dediler, şimdi de biz bu parayı ödeyemeyince icra takibi başlatmışlar. Yakında evimize icraya gelirlerse şaşırmam. Biran önce bununla ilgili çözüm bulunsun, yoksa bacağımı çıkarır SGK'ya iade ederim" şeklinde konuştu.

Başka bir  gaziden de 94 bin lira istediler

1987 yılında vatani görevini yaparken NATO tatbikatında mayın patlaması sonucu bir kolu, bacağı ve gözünü kaybeden Mustafa Azgın'dan da yanlış ödeme yapıldı diyerek 94 bin lirayı geri ödemesi istendi. Azgın, "2009 yılında başvuruda bulundum ve protezlerim değişti. Daha sonra terör gazisi olmadığımız için yanlış ödeme yapıldığı belirtilen bir yazıyla SGK protezlerin karşılığı olan 94 bin lirayı benden istedi. Ben de bu parayı ödeyemeyeceğim için Konya 1'inci iş mahkemesine dava açtım devam ediyor. Bu davayı kaybedersem benden protezlerin karşılığı olarak 94 bin lirayı tahsil edecekler. 3 çocuğum var, zor geçiniyorum bu şartlarda bu parayı ben nasıl ödeyeyim. Gerekirse protezleri iade edeceğim" şeklinde konuştu.

İHA

Etiketler: , , ,
YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler