YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
GAP’ta Köyler Halen Susuz ve Yolsuz…
GAP’ta Köyler Halen Susuz ve Yolsuz…
GAP’ta Köyler Halen Susuz ve Yolsuz…
21 Temmuz 2008 / 19:15 Güncelleme: 21 Temmuz 2008 / 00:00


Haber-FATİH ÇİFTÇİGüneydoğu Anadolu Projesi(GAP)’ın başkenti olan Şanlıurfa’da birçok köy halen yol ve su sorunu yaşıyor.


Şanlıurfa’nın Siverek İlçesi’ne bağlı Taşlı Köyü sakinleri, susuzluktan ve yol sorunlarından sitem ederek, Ankara’ya yürüyeceklerini ifade ettiler.


Yaklaşık 4 yıldır çalmadık kapı bırakmadıklarını ifade eden Taşlı köyü sakinleri, “Artık dayanacak gücümüz kalmadı, hayvanlarla aynı suyu kullanıyoruz. Çocuklarımız hasta oluyor” diye konuştular.


Şanlıurfa’ya 60 kilometre uzaklıkta bulunan Taşlı Köyünde, halen susuzluk ve yol sorunu yaşadığını ifade eden Ömer Dusak(36), “Kışın bu yolu kullanamıyoruz. Şehir merkezine asfalttan gitmeye kalkınca mesafe 160 kilometre daha uzak oluyor. Bu yüzden birçok hastamız yolda kalıyor. Defalarca Özel İdare’ye müracaat ettik. Evrak üzerinde yapılmış görünüyor. Fakat 10 yıldır bu yol böyle. En son Vali Şemsettin Uzun zamanında yol stabilize yapıldı yazın tozdan kışın çamurdan geçemiyoruz.” dedi.


Uzuncuk Köyü ile Taşlı Köyü arasındaki 10 kilometrelik asfalt yolun 4 yıl önce yapıldığını dile getiren Mehmet Ali Hacarlı ise “KÖYDES geldikten sonra köy yolumuz bozuldu. Başbakan ‘Yolsuz susuz köy kalmayacak,’ deyip KÖYDES’i kurdu. KÖYDES Urfa köylerinde çalışmıyor.” diyerek sitem etti.


Susuz olduklarını su gelmesi için Özel İdare’ye dilekçe verdiklerini belirten Mahmut Demirkıran(40) “Köyde çocuklarımız hasta oluyor. Her ay 20-30 çocuğumuz tifo oluyor. Kanalizasyon suyu ile içme suyu birbirine karışıyor. Bizde köyde bulunan 2 kuyudan su içiyoruz. Bu kuyudan hem hayvanlarımız su içiyor hem biz içiyoruz.” dedi.


Şanlıurfa’da 3 bine yakın köy yolarında çalışmalar kağnı hızıyla ilerlerken, Şanlıurfa’nın birçok köyü halen yolsuz ve susuz hizmet bekliyor.


2005 yılında, Başbakan Recep Tayip Erdoğan’ın direktifleriyle başlatılan Köylerin Altyapısını Destekleme Projesi (KÖYDES) kapsamında, köylerimizin içmesuyu, küçük su kaynaklarının değerlendirilmesi, kanalizasyon ve yol gibi altyapı sorunlarının çözümlenmesi ve köyde yaşayan insanlarımızın yaşam kalitelerinin yükseltilmesi hedeflenmişti.

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler