YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Fuat Avni yakalandı mı? Fuat Avni kimdir son dakika
Fuat Avni yakalandı mı? Fuat Avni kimdir son dakika
05 Kasım 2015 18:40
Fuat Avni kimliği ile sosyal medyada bir çok olayı önceden bilen isim olarak anılan kişilerden birinin yakalandığı iddia edildi. Fuat Avni kimdir? Fuat Avni ile ilgili son dakika gelişmeler...

Sosyal medyada binlerce takipçisi olan ve bir çok operasyonu önceden sosyal medya hesabından duyuran takma isimli Fuat Avni olduğu iddia edilen bir isim bugün yakalandı.

Fuat Avni kim çıktı? Fuat Avni yakalandı mı? 

Gözaltına alınan Eskişehir Vali Yardımcısı Mesut Kesen'in İçişleri Bakanlığı'nda görevliyken kendi bilgisayarına gizli bir hat çektirdiği ortaya çıktı.

Kesen'in ele geçirdiği evrakları örgüte aktardığı belirtiliyor. Operasyonun 11 dalga halinde süreceği ve Hazine Müsteşarlığı'ndaki bürokratlara kumpas kuran kişileri de kapsayacağı öğrenildi.

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI'NIN FUAT AVNİSİ
Aydınlık'ın haberine göre; Teftiş Kurulu raporlarından elde edilen bilgilere göre; Eskişehir Vali Yardımcısı Mesut Kesen İçişleri Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığı Bilgi İşlem Dairesi Başkanı olduğu dönemde bilgisayarına çektirdiği özel hat üzerinden adeta 'cemaatin sosyal medyadaki sesi olan fuatavni'nin bir kolu gibi çalıştı.

Kesen'in Bakanlık bünyesindeki 'gizli' veya gizli olmayan tüm evraklara ulaşabildiği elde ettiği bilgileri de FETÖ'ye aktardığı tespiti yapıldı.

Cemaat devlet içinden sızdırdığı gizli bilgilerle özellikle F tipine yönelik operasyonları Fuat Avni üzerinden önceden duyurmasıyla biliniyor.

FUAT AVNİ KİMDİR? VİKİPEDİ

Fuat Avni, Adalet ve Kalkınma Partisi'nin içinden olduğunu söyleyen ve hükümet ile ilgili gizli belgeleri yayınlayan twitter fenomeni. Hesap başta Recep Tayyip Erdoğan, Abdullah Gül, bazı bakanlar ve hükümetin ileri gelenleri ile ilgili bazı olayların gerçekleştiğini iddia etmektedir. Hesap 18 Şubat 2014 tarihinde ilk tweetini atmış olup, 2 milyondan fazla takipçisi vardır

Hesap iddialarını hükümet içerisindeki iç ve dış görüşmeler, 17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet soruşturması, seçimlerdeki bir takım usûlsüzlükler, hükümet ve cemaat arasındaki olaylar ve gizli operasyonlar üzerine şekillendirmektedir. Hesap yöneticisi genelde sert ve tehditkar bir dil kullanmaktadır. Recep Tayyip Erdoğan 'dan sürekli olarak BB, Tiran, Başçalan, Yezid olarak bahsetmektedir. Genelde sert mizacını Korkma, titre sözüyle pekiştirmektedir. Sert bir dil kullanmasına rağmen tweetlerinde dini ibareler de kullanmaktadır ve bazı iletileri mistik tarzdadır.

Kim olduğuna dair iddialar
Hesabın henüz kim tarafından yönetildiği bulunamamıştır. Basında bir takım kişilerin olduğu iddia edilse de bu iddialar kanıtlanamamış olup bu görüşler muhattapları tarafından kesin bir dille yalanlanmıştır.

Yasal gelişmeler

Hesap İstanbul 5. Sulh Ceza Hakimliği tarafından Kullanıcının iftira, hakaretlerde bulunduğu, adli yargıyı etkilediği ve internet özgürlüğünü kötüye kullandığı gerekçesiyle Türkiye'de erişime engellendi. Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu kendisine yönelik iddialara istinaden hesabın kullanıcısına dava açmıştır. Millî İstihbarat Teşkilatı hesabın kime ait olduğuna dair çalışmalar yapmaktadır. Twitter hesabın Türkiye'ye erişimini engellemiştir ancak Twitter yetkilileri kararın düşünce özgürlüğünü ihlal ettiği gerekçesiyle karara itiraz edileceğini açıklamışlardır.

 

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler