YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Fransa'da şüheli yangın: 2 ölü
Fransa'da şüheli yangın: 2 ölü
31 Mart 2013 18:48
Türklerin oturduğu binada çıkan şüpheli yangın 2 kişi öldü

Almanya'nın Köln şehrinde bir Türk'ün sahibi olduğu ve çoğunlukla Türklerin oturduğu binada çıkan şüpheli yangın iki kişi hayatını kaybetti.

Köln'ün Höhenberg semtindeki binada dün akşam çıkan yangında duman ve alevlerin yanı sıra, camdan atlamalarında sebebiyle 26 kişi yaralandı. Bunların 13'ü hastaneye kaldırıldı. Yürekleri ağıza getiren şüpheli yangın üzerine başta STK temsilcileri çok sayıda Türk yanan binanın önünde toplandı.

Olay yerinde basına açıklama yapan Köln Emniyet Müdürlüğü'nden Thomas Schulte, "Son bilgilere göre yangında iki kişi can verdi. Biri 30 yaşında Alman ve ziyaretine geldiği 19 yaşındaki bayan arkadaşı. Bu bayanla ilgili şu an kesin bir bilgi sahibi değiliz. Bu konu üzerinde çalışıyoruz." dedi.

Yangının, binanın girişinde duran bir bebek arabasından çıktığının tahmin edildiğini bildiren Schulte, "Kundaklama ihtimali için şu anda konuşmak için erken. Araştırmalar sonucunda ortaya çıkacak." ifadelerini kullandı.

Ev sahibi Yusuf Kızıltaş, "Dairelerin hepsi doluydu. Binadaki kiracılarımızın hepsi Türk veya başka bir ülke vatandaşı, hiç Alman yoktu. Türk, İranlı, Iraklı, İtalyan... Zile basmadan dış kapıyı açmak, anahtarsız içeri girmek mümkün değildi. Yangına şahit olanlar can derdinde olduğu için pek bir şey söyleyemedi. Yanıcı bir madde de yoktu, nasıl bu kadar yangın çıktı, binayı sardı? Arkada yangın merdivenimiz vardı, Allah'a şükür ki oradan inip bayağı canını kurtaran insan olmuş. Üç kişiden haber alamadık: biri Arnavut, diğeri İranlı iki kadın ile bir de Alman çocuk." dedi.

Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD) Genel Başkanı Süleyman Çelik ise olayın takipçisi olduklarını söyledi.

CHA

Etiketler: , , ,
YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler