YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Fitre miktarı fitre verecek kişinin maddi durumuna
Fitre miktarı fitre verecek kişinin maddi durumuna
Fitre miktarı fitre verecek kişinin maddi durumuna
16 Eylül 2008 / 09:16 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Bu yıl kişi başı fitre miktarının 6YTL olarak belirlendiğini belirten ilahiyatçı Prof. Dr. Ali Osman Ateş, bu miktarın fitre verecek kişinin maddi durumuna göre arttırılması gerektiğini söyledi. Ateş, “Dul kadın, yetim, yoksul ve öğrencilere yardım edin” dedi.


Fitre ve zekatınızı öğrencilere de verin

Çukurova Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Temel İslam Bilimleri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ali Osman Ateş, fitre verirken dul kadınların, öksüz ve yetimlerle özellikle öğrencilerin tercih edilmesi gerektiğini söyledi. Prof. Dr. Ateş, halk arasında "fitre sadakası" olarak adlandırılan yardım şeklinin, dini kaynaklarda "Sadaka-i Fıtır" olarak geçtiğini söyledi. Zekat verecek boyutta zengin olan Müslümanların yılda bir kere fıtır sadakası vermelerinin vacip olduğunu belirten Prof. Dr. Ateş, "Fıtır sadakası malla yapılan ibadetler kapsamındadır. Güzel bir anlayış ve geleneğin ifadesi olarak, zekat ibadeti gibi, fıtır sadakası da Ramazan Bayramı öncesi verilegelmiş, böylece bu mübarek ayda fakirlerin de sevindirilmesi amaçlanmıştır" dedi.


YAKINLARINIZI GÖZETİN


Fıtır sadakasının, zekat verip kurban kesecek boyutta mala sahip olmayan ve dinimizce yoksul sayılan kimselere verilmesi gerektiğini belirten Prof. Dr. Ateş, "Bu konuda öncelikle, bakmakla yükümlü olmadığımız akrabalarımıza öncelik vermemiz gerekir. Eşimiz, geçimlerini temin ettiğimiz oğlumuz, kızımız, annemiz ve babamız bakmakla yükümlü olduğumuz yakınlarımız olduğu için bunlara fıtır sadakası vermemiz caiz değildir" diye konuştu. Prof. Dr. Ateş, şöyle devam etti: "Yakınlarımızdan başlayarak, zekat ve sadakamızı vermemiz dinen yerinde bir davranış olur. Yakınlarımız arasında yoksul kimse yoksa, apartmanımızdaki, sokağımızdaki, mahallemizdeki komşularımıza öncelik vermemiz gerekir. Burada da yoksul kimse bulunmuyorsa, daha geniş çevrede tanıdığımız yoksullara yardım ve sadakamızı ulaştırmalıyız. Dul kadınlar, öksüz ve yetimler, yaşlılar, çalışamayacak derecede hasta olan kimseler, çalıştığı halde karnını doyuramayanlar, özellikle öğrenciler tercih edilmelidir. Kendi yakınlarımız, mahalle ve sokağımızdaki, belde ve şehrimizdeki yoksullarımız dururken, başka şehirlere, başka ülkelere zekat ve sadaka gönderilmesi mekruhtur"


GÖZÜMÜZÜN SADAKASI


Diyanet İşleri Başkanlığının bu yılki sadaka miktarının en alt basamağını 6 YTL olarak belirlediğini anımsatan Ateş, şunları söyledi: "Ancak bu miktar, en alt basamaktır. Elbette çok yetersizdir. Ekonomik durumu iyi olan Müslümanların, kendi hayat standartlarına göre bu miktarı yükseltip fakirlere ulaştırmaları, Yüce Allah'ın ve Resulü'nün kendilerinden beklediği bir davranıştır. Bu konuda vicdanımızın hakemliğine başvurmalı ve yoksulların hakkını gasp etmemeliyiz." YENİŞAFAK

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler