YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Filistinli çocuklar işbaşında
İsrail Savaşı’nın ardından Gazze’de binlerce bina zarar gördü ve kullanılamaz hale geldi.
Filistinli çocuklar işbaşında
11 Şubat 2010 / 16:38 Güncelleme: 11 Şubat 2010 / 16:38

Ülkede oluşan enkaz yığınının hem çevre temizliğini bozması, hem de bir bina çöplüğü görüntüsü oluşturması, Filistinlilere göre binaların yeniden inşasını ve restorasyonunu gerekli kıldı. Devam eden İsrail kuşatmasının buna engel olması, Gazzelileri alternatif yollar aramaya yöneltti.

İş makinaları, moloz yığınlarını kırarak ve düzelterek gerek bina gerekse yol inşaatlarında yeniden kullanılabilmesinin önünü açıyor. Filistinli çocuklar da enkaz yığınlarını toplayarak, öğütülüp yeniden kullanılması için taş ocaklarına satıyorlar. Ebu Hamza Dughmosh, savaşta tahrip olan evinini tamiri için bu malzemelerden satın alanlardan biri.

Dughmosh, "Ülkede hiç inşaat malzemesi yok ve İsrail bu gerekli malzemenin geçişine izin vermiyor. Caddelerde biriken enkaz yığınlarını satın alarak bina ve yol tamirinde kullanıyoruz." şeklinde konuştu. Enkaz yığınlarını toplayarak taş ocaklarına satan Filistinli çocuk Muhammed Hasan ise, kazandığı parayla ailesine yardım ediyor. Hasan, “Kazandığım parayla kardeşime, anneme ve babama yardım ediyorum. Okuldan sonra 40 Şekel (11.5 Dolar) kazanabilmek için bu işe gidiyorum.” şeklinde konuştu.

Filistinli Hasan Derrei ise "İsrail Savaşında evlerimiz fabrikalarımız ve çiftliklerimiz tahrip oldu ve yıkıldı. Biz de bu malzemeleri yeniden kullanılabilmesi için topluyoruz. İsrail kuşatması bizi bunu yapmaya itti. Türkiye’den getirttiğimiz çimento ve İsrail’den aldığımız inşaat malzemeleriyle bu işi sürdürmeye çalışıyoruz” diyerek durumu özetledi. İHA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler