YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Fedakar hacı adayı sayısı 3 bin 400 oldu
Fedakar hacı adayı sayısı 3 bin 400 oldu
20 Temmuz 2013 11:49
Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'in, bu kutsal topraklara gitmeye hak kazananlara, hac kontenjanı sorunu nedeniyle yaptığı gönüllü erteleme çağrısına 3 bin 400 hacı adayından olumlu yanıt geldi.

Diyanet İşleri Başkanlığı Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdür Vekili Ergün Yücel, Kabe çevresindeki genişletme çalışmaları nedeniyle Suudi Arabistan'ın, tüm ülkelerin kontenjanından yüzde 20, kendi hacı adaylarından da yüzde 50 indirim yapmayı kararlaştırdığını hatırlattı.

Bu karar doğrultusunda Türkiye'den 14 bin 800 hacı adayının kutsal topraklara gidemeyeceğini belirten Yücel, Bakanlıklararası Hac ve Umre Kurulunun 14 bin 800 kişiyi belirlemek üzere yeni bir kura çekilmesini kararlaştırdığını söyledi.

3 bin 400 gönüllü

Diyanet İşleri Başkanı Görmez'in, bu yeni durumu 74 bin hacı adayına mektupla bildirdiğini ve gönüllü olarak gelecek yıla kalmak isteyenlerin başvuruda bulunmalarını istediğini anlatan Yücel, 15-19 Temmuz'da alınan müracaatlarda, 3 bin 400 kişinin kendi isteğiyle hac görevini bir sonraki yıla devrettiğini bildirdi.

Yücel, hacca gidemeyecek 11 bin 400 hacı adayının da 24 Temmuz Çarşamba saat 11.00'de Diyanet İşleri Başkanlığında kurayla belirleneceğini ifade ederek, "Gönüllü olarak haccını önümüzdeki yıla erteleyenler ile kurada belirlenecek toplam 14 bin 800 hacı adayımız gelecek yıl kurasız, aynı kategoride gitmeleri halinde de bu yılın ücretiyle hacca gidebilecekler" dedi.

Bakanlıklararası Hac ve Umre Kurulunun hacca gidemeyecek adayların yatırdıkları ücretlerin iadesiyle ilgili kararının, hem şirketlere hem de TURSAB'a bildirildiğini söyleyen Yücel, vatandaşların ücretlerini, 16 Ağustos'a kadar yatırdıkları bankalara dekontlarıyla giderek alabileceklerini kaydetti.

Görevlilerden de yüzde 20 indirim yapıldı

Hacca görevli olarak gidecek personelden de yüzde 20 indirim yapıldığını ifade eden Yücel, "Biz kotaya göre bütün birimlerden de yani sağlık, ayniyat personeli, karşılama, yerleştirme gibi ekiplerle görevli personel sayılarımızda yüzde 20 indirim gerçekleştirdik. Personelleri yaptığımız sınavdan aldıkları puan sıralamasına göre belirlediğimiz için bu konuda sıkıntı çekmiyoruz. Şimdi de sondan başa doğru gelerek gidemeyecek personeli belirledik" diye konuştu.

Yücel, Kabe çevresinde devam eden genişletme çalışmalarının birkaç yıl daha süreceğini, bu durumun hac kontenjanlarına önümüzdeki yıllarda da etki edebileceğini bildirdi.

Görmez'in mektubu

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, 74 bin hacı adayına gönderdiği mektupta, söz konusu durumun tamamen Suudi Arabistan'ın uygulamalarından kaynaklandığını vurgulayarak, "24 Temmuz'daki kura sonucunda mübarek seferinizin bir yıl sonraya kalma ihtimali bulunmaktadır. Şayet çekilecek kurada hac yolculuğunuz 2014 yılına kalırsa bunda da sizin için bir hayır bulunduğunu düşünmelisiniz. Çünkü kendi elinizde olmayan bir sebeple hac ibadetiniz ertelenmiş olduğu için sizin bunda bir sorumluluğunuz bulunmamaktadır"görüşüne yer verdi.

Görmez, hacı adaylarından bu bekleyiş süresinde sabırla hep hac yolundaymış gibi kendilerini mübarek beldelerin manevi ikliminde hissetmelerini diledi.

Hac farizasının, belirli bir zamanda sınırlı bir mekanda ve belli sayıdaki kişiyle ifa edildiğine işaret eden Görmez, "Yüce rabbimden en büyük niyazım hem sizin hem de bütün milletimizin gönlünden, yüreğinden bu aşkın, bu sevdanın, bu özlemin hiçbir zaman eksik olmamasıdır" ifadesini kullandı.

 

AA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler