YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Feci kazayla ilgili soruşturma tamamlandı
Sakarya'da bir alışveriş merkezinin otoparkında bulunan go-kart pistinde atkısının karting aracının aksına dolanması sonucu başı kopan 24 yaşındaki Tuğba Erdoğan'ın ölümüyle ilgili Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığı'nın başlattığı soruşturma tamamlandı.
Feci kazayla ilgili soruşturma tamamlandı
08 Mart 2013 / 09:56 Güncelleme: 08 Mart 2013 / 10:18

 

Bilirkişi raporunda, genç kızın sürüş esnasında atkısının aracın arka tarafında bulunan ve hareket etmesini sağlayan aks miline sarılması suretiyle kazanın meydana geldiği bildirildi.
 
Kullanıcılara yönelik herhangi bir uyarı panosunun bulunmadığı vurgulanan raporda, pistin işletmecisi Y.M. ile kardeşi Ö.M.'nin, Erdoğan'ın ölümünde asli kusurlu oldukları belirtildi. Tamamen kontrolsüz bir şekilde genç kıza üzerinde atkısı olduğu halde go-kart aracına binmesine izin vererek ölümüne sebebiyet veren Ö.M. ve Y.M.'nin taksirle ölüme sebebiyet verme suçunu işlediklerini kaydeden savcı, şüpheliler için üç yıldan altı yıla kadar hapis cezası istedi.
 
Y.M.'ye işyeri açma ve çalıştırma ruhsatını vermeden önce işletmecinin ve pistin yeterliliği konusunda belge istemeyen Adapazarı Belediyesi'nin ise tali kusurlu olduğu ifade edildi.
 
İddianamede daha önce İzmit'te de karting işletmeciliği yapan Y.M.'nin Adapazarı'ndaki pisti geçen yıl haziran ayında kiraladığı, Adapazarı Belediyesi'nin de 25 Haziran 2012'de işyeri açma ve çalıştırma ruhsatı verdiği kaydedildi. Ruhsatın Y.M. adına verilmesine rağmen işyeriyle fiilen Y.M.'nin kardeşi Ö.M.'nin ilgilendiği ifade edildi.
 
Olay günü arkadaşlarıyla kiraladıkları go-kart aracına binen Tuğba Erdoğan'ın, fularının bir şekilde aracın aks miline dolanması üzerine uygulanan tazyik ve kuvvetle başının kopması sonucu hayatını kaybettiği aktarıldı. Erdoğan'ın kaskının bulunmadığı ve go-kart kıyafetini de giymemiş olduğu belirtildi. Olayın yaşandığı pistle ilgili Adapazarı Belediyesi'nin şüphelilere doğrudan ruhsat verdiği kaydedildi.
 
 
 
CHA
 
YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler