YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Fazla mesai mağduriyetine son!
Fazla mesai mağduriyetine son!
02 Mart 2013 17:02
Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, fazla mesai ücretlerinde yaşanan mağduriyetlerin giderilmesi konusunda uzlaşı sağlandığını belirttti.

Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu yaptığı açıklamada, fazla mesai ücretlerinde yaşanan mağduriyetlerin giderilmesine yönelik bir uzlaşının sağlandığını, bu uzlaşıyı yansıtacak yasal düzenlemenin ise önümüzdeki günlerde gerçekleşeceğini söyledi.

Gündoğdu, geçtiğimiz günlerde konuyla ilgili taleplerini Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'e ilettiklerini ve Çelik'in ilgili kurum bürokratlarına çalışma yapılması talimatı verdiğini hatırlattı. Talepleriyle ilgili olarak Bakan Çelik'le yeni bir görüşme yaptığını söyleyen Gündoğdu, gerçekleştirilen ortak çalışma sonrası fazla mesai ücretleri kaynaklı mağduriyetlerin giderilmesi için büyük oranda uzlaşıya varıldığı bilgisini aldığını belirtti.

Gündoğdu, KİT'lerde çalışan personele fazla çalışma ücreti ödenmemesine neden olan 2013 Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu’ndaki ilgili hükümün kaldırılacağını, mevcut mağduriyeti sona erdirecek şekilde KİT çalışanlarına (TCDD, DHMİ ve diğer KİT'ler) fazla çalışma ücretinin kesin olarak ödeneceğini ifade etti. Çalışmada uzlaşılan ancak çerçevesi kesinleştirilmeyen diğer hususlar hakkında bilgiler veren Gündoğdu, şunları kaydetti:

"Hizmetin kesintisiz bir şekilde sürdürülmesi çerçevesinde zorunlu olarak fazla mesai yapılan (Adalet Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, üniversiteler ve tapu daireleri gibi) kurum ve kuruluşlarda fazla mesai ücreti ödenmesi noktasında karara varılmakla birlikte, yönteminin ve kapsamının netleştirilmesi için çalışmaya devam edilecek. Ayrıca projeye dayalı ve Bakanlar Kurulu kararıyla 6 ay süreyle fazla çalışma ücreti ödenmesi sınırlamasının esnetilerek 6 aylık sürenin sonunda fazla çalışmanın devamı halinde ücretin ödenmesi ve fazla çalışmayı gerektiren hizmetlerin sunumuna yönelik personel istihdamı yapılmasını öngören bir düzenleme için de ayrıntılı olarak çalışılıyor (SGK, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri, Tapu Daireleri gibi)."

Gündoğdu, alınan kararların önemli olduğunu, bu kararlar hayata geçirilinceye ve mevcut mağduriyetler giderilinceye kadar mücadeleye devam edeceklerini, alınan kararların da ivedilikle hayata geçirilmesini beklediklerini dile getirdi.

Memur-Sen'e bağlı Büro Memur-Sen Genel Başkanı Yazgan'ın kamu çalışanlarının '666 Sayılı KHK' ile ellerinden alınan haklarının verilmesi için İstanbul'dan Ankara'ya gerçekleştirdiği yürüyüş eylemi sırasında Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu da taleplerini Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'e sunmuştu. Gündoğdu'nun yaptığı görüşme sonrası Faruk Çelik, ilgili kurum bürokratlarının ortak çalışma yaparak fazla mesailerin ödenmesine yönelik düzenlemenin yol haritasının çıkarılmasını istemişti.

 

İHA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler