YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Fazla kazanan kadına 2 kat dayak
Kocasından fazla kazanan kadına 2 kat dayak!
Fazla kazanan kadına 2 kat dayak
18 Ocak 2012 / 08:49 Güncelleme: 18 Ocak 2012 / 08:49

Araştırmalara göre her 3 kadından 2'si fiziksel şiddet görüyor...

Kadınların aileye eşlerinden fazla gelir getirmesi ise dayak riskini iki katına çıkarıyor. Şehirli kadın kırsaldakilerden daha çok şiddet görüyor

Sabancı ve Boğaziçi Üniversitesi akademisyenleri tarafından "Toplumsal Cinsiyete Dayalı Şiddet" başlıkla araştırmadan çarpıcı sonuçlar çıktı. 18 ay süren ve 27 ilden 50 kadın kuruluşu ve 56 ilden bin 800 evli kadınla görüşülen araştırma TÜBİTAK desteğiyle hayata geçti.

EKONOMİK DENGESİZLİK

Araştırmada kadınların aileye kocalarından daha çok gelir getirmesinin dayak riskini iki katına çıkardığı ortaya çıktı. Eve eşlerinden fazla para getiren kadınların yüzde 63'ü eşlerinden en az bir kere dayak yediğini belirtti. Şiddeti aile içinde çözülmesi gereken bir olay olarak görmeyen kadınlar erkeklerin eğitilmesi gerektiğini ifade etti.

ŞEHİRDEKİLER DAHA DERTLİ

Kadınların yüzde 67'si fiziksel şiddete maruz kalırken cinsel şiddet de yaşadıklarını söyledi. Araştırmanın bir çarpıcı sonucu ise şehirde oturan kadınların ilçelerde oturanlara göre yüzde 42 daha fazla şiddet görmesi oldu. Ailelerinin onayı olmadığı halde evlenenlerin ise yüzde 49'u şiddet görürken yüzde 78'i eşlerinden boşanıyor.

ŞİDDETİ ÖĞRENİYOR

Araştırmada çocukken maruz kalınan şiddetin erkeklerin şiddet uygulama olasılığını iki kat arttırdığı ortaya çıktı. Buna göre eşlerinin çocukken ailesinden dayak yediğini söyleyen kadınların yüzde 47'si eşlerinden şiddet gördüğünü söyledi. Öğrenim düzeyi arttıkça fiziksel şiddet gördüğünü söyleyen kadın sayısında azalma görüldü. Hayatında en az bir kere dayak yediğini söyleyenlerin oranı okuma yazma bilmeyenlerde yüzde 43 iken yükseköğrenim görmüş kadınlar arasında bu oran yüzde 12'ye kadar geriledi. 

SIĞINMA EVLERİ YETERLİ DEĞİL

Ankete katılan kadınların yüzde 84'ü Türkiye'de sığınma evlerinin yeterli olmadığını söyledi. Kadınlar şiddetin son bulması için önerilerde bulundu. Buna göre kadınların yüzde 85'i devletin erkekleri eğiterek, sığınma evleri açarak, bu konuda çalışan kuruluşları destekleyerek ve şiddet uygulayanlara ağır cezalar vererek şiddeti engelleyeceğini düşünüyor. Ayrıca kadınların yüzde 97'si kız çocuklarının en az 8 yıl okutulması gerektiğini düşündüğünü belirtti. (Bugün)

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler