YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Fakülteyi 62 yaşında bitirdi, kızının yanında staja başladı
Fakülteyi 62 yaşında bitirdi, kızının yanında staja başladı
25 Ekim 2014 12:20
Zonguldak'ın Ereğli ilçesinde 15 yaşında ilkokulu, 30 yaşında liseyi bitiren Şakir Yıldız, yarım bıraktığı hukuk fakültesinden avukat kızının isteği üzerine 62 yaşında mezun oldu.

Çocukluğunun geçtiği Kars'ta okula gitmemesi üzerine öğretmeninin çabasıyla 10 yaşında ilkokula başlayan Yıldız, gençlik yıllarında Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları'nda işbaşı yapmak için ilçeye geldi.

Yıldız, vatani görevi sırasında 22 yaşındayken ortaokul, 30 yaşında da lise diploması aldı. Evli olduğu 1982'de üniversite sınavına girerek İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini kazanan Yıldız, bir süre sonra ikinci çocuğunun dünyaya gelmesi nedeniyle eğitimine devam edemedi. 

Hukuk fakültesinden mezun olan kızı Tuğba Yıldız Göktepe, mesleğe başlamasının ardından babasını cesaretlendirerek 2009'daki aftan yararlanmasını sağladı. Üniversiteye dönen Yıldız, derslerini başarıyla vererek kızının yanında stajyer avukatlığa başladı.

Sınıf arkadaşları "dede" diyordu

Şakir Yıldız, AA muhabirine yaptığı açıklamada, çocuğundan bile küçük gençlerle üniversitede aynı sırada eğitimi aldığını, sınıf arkadaşlarının kendisine "dede" diye seslendiğini anlattı.

İlerleyen yaşına rağmen üniversiteden mezun olduğunu duyanların kendisini tebrik ettiğini belirten Yıldız, "63 yaşında avukat olacağım. İşin en güzel yanı beni tekrar okula dönmeye ikna eden kızımın yanında staj yapmak. Kendisi bana her konuda yardımcı oluyor. Okumanın ve hayalleri gerçekleştirmenin yaşı yok" dedi.

Göktepe de babasıyla gurur duyduğunu, stajını kendi yanında yapmasının mutluluk verici olduğunu vurguladı.

Babasının azminin herkese örnek olması gerektiğini dile getiren Göktepe, "Mesleğe başladıktan sonra kendisini telefonla arayarak, 'kızın avukat oldu, sen de olabilirsin' dedim. Bunun üzerine babam fakülteye geri döndü ve mezun oldu. Hayallerini gerçekleştirdi. Onunlaaynı mesleği yapmak benim için büyük kıvanç kaynağı" diye konuştu.

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler