YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Faizcilik yapan akrabanın kazancı bize helal midir?
Emekli İstanbul Müftü Yardımcısı Yusuf Kavaklı, Faizcilik yapan akrabanın kazancının tamamı haram ise o akrabadan istifade etmenin doğru olmadığını söyledi.
Faizcilik yapan akrabanın kazancı bize helal midir?
26 Aralık 2014 / 05:35 Güncelleme: 26 Aralık 2014 / 06:01

Kanal A'da yayınlanan, Dr. Hikmet Atan’ın sunduğu ve Emekli İstanbul Müftü Yardımcısı Yusuf Kavaklı’nın daimi konuğu olduğu Sorun Söyleyelim programında, İslamiyet'in günlük yaşamında merak edilenlere, akıllara takılanlara, yanlış bilinenlere ve bilinmeyenlere açıklık getirildi.

Seyircilerden canlı bağlantı ile gelen sorular ve cevapları şu şekilde:

1- Benim eşim vefat etti. Ben eşimin devir ve ıskatını yaptırmadım. Fakat onun hayrına çeşme yaptırdım. Bu ne derece doğrudur?

"Bizler tutamadığımız oruçlar ve verdiğimiz yemin kefaretleri için kendimize göre bir hesap yapıp, fakire bir ödeme yaparız. Ancak biz bu ödemeleri yaparken, azalmış olmasına rağmen devir dediğimiz olaya başvuruyor isek bu sağlıklı bir borç ödeme değildir."

2- Biz annem ve babam vefat edince kardeşlerimizden birine onların mallarını vermiştik. Şu an bu kardeşimizle aramız iyi değil. Ancak bu kardeşimize annem ve babamın mezarına gelip gittikçe sende kalırız dedik. Biz bu malları istiyoruz. Bunun izahı nedir?

"Eğer baştan bu şart verilmişse, ve şart sürdürülmüyorsa kanunen bu malları isteme hakkına sahipsiniz."

3-Anne karnında ölen çocuğun şefaati olur mu ?

"Dünyada nefes almamış bir kimsenin şefaatçi olacağına ilişkin bir açıklama İslam alimleri arasında muğlak kalmıştır. Nefes almayan bir yavrunun şefaatçi olacağına dair bir kaynakta belge yok."

4-Namazı kılarken niyet etmeye unutunca bir mahsuru var mı? Yok mudur?

"Kişi bir vaktin niyetini edip, farz ve sünneti unutuyorsa bunda bir beis yoktur. Ancak ayırt edip niyet etmekte fayda vardır."

5-Kefenlenen kişilerin yüzünü açıp bakılmasında bir mahsur var mıdır? Bazı hocalar abdestinin bozulduğunu söylüyorlar. Bu ne kadar doğru?

"Eğer akrabamız uzaktan gelmişse ve ölen kişiyi uzun süredir görmemişse kefenlenme sürecine kadar bu yapılabilir. Daha sonra kefen açılmaz. Ancak zorunlu durumlarda abartmadan bakılabilir. Yüzünü görünce de cenazenin abdesti bozulmaz."

6- Peygamber efendimizin mezhebi neydi?

"Mezhepler hak yollardır. Ancak Peygamber Efendimizden sonra ortaya çıkmıştır. İzleyicilerimiz efendimizin mezhebi yoktur diye bizim mezhebimiz olmasın durumuna kapılmasınlar. Mezhepler haktır ve inançların farklı yorumlanmasından ibarettir."

7- Nafile orucu bozmanın hükmü nedir?

"Nafile orucun cezası 61 gün değildir. Günü gününe kaza edilebilir."

8- Ortopedik engelliyim. İş yerinde abdest alırken sol ayağımı yıkayamıyorum. Mesh ediyorum. Bunun hükmü nedir?

"Eğer kendisine yardım eden kimse yok ise. Ve çorabı ince ise zaruret halinden kaynaklı sıkıntı yok."

9- Babam sabah namazları dışında tüm vakit namazlarını kılıyor. Ancak annemin uyarılarına rağmen sabah namazını kalkıp kılmıyor. Sonra kazasını kılıyor. Bunun hükmü nedir?

"Namazın kılınmasına gayret edilmesi gerekir. Sonradan kılınarak sadece borç eda edilmiş olunur. Kişinin namazı vaktinde kılması gerekir."

10- Allah'a iyileşirsem namazları tam kılacağım diye adak adadım. Ancak kılamadım bunun günahı nedir?

"Bunun günahı nedir diye sorulmaz. Bu günahların arasında büyük günahlardan birisidir. Kendi nefsimizi aldatmayalım. Namazlarımı kılalım."

11- Kayınbiraderim faizcilik yapıyor. Dikkat etsek bile bizde getirdiklerinden istifade ediyoruz. Bunun günahı nedir?

"Kişinin kazancının tamamı haram ise o evden istifade etmemek en uygun yoldur. Ancak kişinin kazancında helal bir kısım var ise o evden istifade edilebilir."

12- Askeri personelim. Bizim Oyak diye bir kurumumuz var ve düzenli olarak Oyak'a bizden maaşlardan kesinti yapılıyor. Emekli olduğumuzda da Oyak bize ikramiye veriyor. Biz bu ikramiyeyi tekrar Oyak'a yatırdığımızda Oyak şirketler grubu o sene ne kadar kar yaptı ise, 4'te1, 4'te'2 gibi bana kar veriyor. Ancak Oyak kendisine üye olan personele de faizle kredi vermektedir. Ben Oyak'tan kar payı alsam günahı var mıdır?

"Oyak bir şirket tamamen ticari hayat ile para kazanıyorsa bunda bir sorun yoktur. Eğer Oyak faizde değerlendiriyorsa bu durum sıkıntılı olur."

13- Ben Tefriciye duasını 4444 kere okudum. Diyanet'in bir dergisinde ise bu duanın faydası olmayacağına ilişkin bir açıklama okudum. Bunun hükmü nedir?

"Tefriciye duadır. Ancak sahih hadis kaynaklarımızda yer almıyor. Hiç bir Müslüman şunu okursak şu olur gibi bir düşünceye sahip olmamalıdır."

14- Sakal bırakmanın yaşı ve hükmü nedir? Hangi hallerde kesilir?

"Sakalı bırakmanın yaşı yoktur. Taşıyabiliyorsan bırakırsın. Peygamber Efendimizin sünnetidir."

15- Torpil ile işe alınmanın hükmü nedir?

"Tavsiye etmek ayrı şeydir. Hakka girmek ise ayrı şeydir. Kul hakkına girerseniz bu doğru değildir."

 

KANALAHABER / ÖZELİÇERİK

 

 

Etiketler: , ,
YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler