YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Eziyet eden babaya 2,5 yıl
Eziyet eden babaya 2,5 yıl
28 Eylül 2009 08:11
Baba: Hoşlanmıyor diye kulağını 15 kez yalardım

İzmir'de 11 yaşındaki oğlunu sürekli dövdüğü iddiasıyla hakkında dava açılan baba, 2.5 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Şikayetçi annenin avukatından edindiği bilgiye göre, İzmir 21. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada, boşandıktan sonra velayetini aldığı oğlunu dövdüğü öne sürülen baba E.B, oğlunu disiplin altında tutmak için çeşitli cezalar verdiğini, ancak bunun işkence olmadığını savundu. Yargılama sonunda mahkeme, sanığa, 'çocuğa yönelik eziyet' suçundan 3 yıl hapis cezası verdi. Sanığın yargılama sürecindeki iyi hali nedeniyle ceza 2.5 yıla indirildi. Kararın onanması durumunda babanın cezaevine gireceği belirtildi.

ÜVEY ABLA HABER VERDİ

Manisa'nın Salihli İlçesi'nde yaşayan E.B. ile G.G, 5 yıl önce boşandı. Çocuğun velayeti baba E.B'ye verildi. Ancak bir süre sonra F.B'nin vücu-dunda darp izlerini fark eden üvey ablanın durumu anneye bildirmesi üzerine İzmir'e gelen G.G, çocuğunu geri almak için İzmir 5. Aile Mahkemesi'ne dava açtı. İzmir Adli Tıp Kurumu'nun yaptığı incelemede F.B'ye 7 günlük rapor verdi.

KULAK YALAMA CEZASI

Çocuğunun velayetini tedbiren alan anne, eski kocası hakkında Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu. Bunun üzerine İzmir 5. Aile Mahkemesi uzman bilirkişi heyetine rapor hazırlattı. Raporda, çocuğuna zaman zaman çeşitli cezalar verdiğini belirlenen baba E.B'nin 'Oğluma kulak yalama cezası verirdim. Tuhaf gelecek size; ama oğlum bundan hoşlanmazdı, ben de mesela 15 defa kulağını yalardım' şeklindeki ifadelerine yer vermişti. Mahkeme de bilirkişi raporu doğrultusunda F.B'nin velayetini annesine verdi.

Sanık E.B, oğlu F.B'ye yaptığı şeyin işkence olmadığını iddia ederek, uygulamasını 'disiplin' adına yaptığını savundu. 'Çocuğa yönelik eziyet' suçundan babayı 2.5 yıl hapisle cazalandıran mahkeme, velayeti de anneye verdi.

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler