YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
EYT Son Durum Ne? 20 Ocak 2016
EYT Son Durum Ne? 20 Ocak 2016
20 Ocak 2016 10:18
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu emeklilikte yaş bekleyenler son dakika açıklaması yaptı. Süleyman Soylu EYT yasası son durum için neler dedi? Emeklilikte Yaşa Takılanlar Son Durum Ne? 20 Ocak 2016.

EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLAR SON DURUM NEDİR?

Hemen hemen herkesi ilgilendiren ve ilk olarak 1999 yılındaki yasa ile ortaya çıkan emeklilikte yaşa takılanlar son durum bilgileri ile ilgili bir çok açıklama yapılmış fakat bir çözüme ulaşılamamıştı. Yeni oluşturulan yasa ile ve yaşlarda değişiklik olmuştu. Bununla birlikte 08.09.1999 tarihinden önce sigorta prim günü ödemelerini tamamıyla doldurmuş ve sigortalı olarak çalışmaya başlamış olmaları durumunda eğer bir tek emeklilikleri için yaşın dolmasını bekleyenler varsa kalan yaşların her bir yılı için %5'lik bir maaş kesintisi ile emekli olabilme imkanına sahip oluyorlar.

Sosyal Güvenlik Kurumu tahsilat işlemleri ve prim işlemleri için bankalarda yaşanan sorunlardan dolayı bunu 6 Ekim'e kadar uzatmıştı fakat artık bu tarih geçti. Eğer ödemenizi bu tarihe kadar yaparsanız EYT yasası süreç dahilinde yapılmış olacak. Yaşı 65'in üzerinde olup prim günü yetmeyenler için ise gerekli düzenlemeler yapacak. Bakanlıklar arasında uzlaşma sağlanırsa eğer düzenlemelerin gerçekleşeceği belirtilmişti. Bu da prim günü şartına takılan 100 bine yakın vatandaş için sevindirici bir haber oluyor.

Emeklilikte yaş bekleyenler son dakika bilgisi arasında askerlik için bir yıl borçlanılıyor ve emeklilik için bu yıllar borçlu olarak geçiyor. Bu sadece erkekler için geçerli kadınlarda ise bu uygulama öncekine göre biraz daha farklı, şimdilerde prim borçlanma günü üç çocuk olduğu takdirde altı yıla çıkarıldı ve daha da kolaylaştı. Buna göre yapılacak yasal düzenleme ile belli yaşın üstündekilere eksik olan primlerini borçlanma imkanı sağlandı.

EMEKLİLİKTE YAŞ BEKLEYENLER SON DAKİKA AÇIKLAMASI BAKANDAN GELDİ

Bunların haricinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu şu açıklamalarda bulundu: 'Emeklilikte yaşa takılmak şu demektir; primini ödemiş aslında prim günü dolmuş fakat yaş gelmediği için o limiti dolduramadığı için emekli olabilme fırsatına henüz sahip olamamış. Bu ne olacak? Özellikle yaş ile ilgili gerçekleştirilen düzenlemeler, reformlar, yenilenmeler ihtiyaçtan kaynaklanır. Bu ülkede 34-35 yaşında insanlar emekli oldu ve biz her birimiz bu erken emekliliğin çok uzun süreli emekli maaşı ödemenin ve çok uzun süreli çalışmamanın maliyetini ödedik, hala ödemeye devam ediyoruz. ' dedi.

"REFORMUMUZUN TAKİPÇİSİYİZ"

Bakan Soylu sözlerine şunları da ekledi: 'Dün yaşla ilgili ve sürelerle ilgili vermiş olduğumuz kararı bugün eğer ters çevirip, geriye döndürüp erken emeklilik diye bir anlayışı getirirsek, 1999-2000 ve 2001’de IMF kapısına gidip hadi bize 500 milyon dolar para verin de emekli maaşlarımızı ödeyebilelim dediğimiz güne takılırız. Aynı o günün benzeriyle birlikte oluruz. Reformlara da bugün Türkiye’nin ayaklarının üzerinde durma konusunda ortaya koyduğu çabaya da yarın gelecek nesillerimize de doğru yapılmamış bir iş olur. Onun için biz reformumuzun sahibiyiz.

Reformumuzun takipçisiyiz. Türkiye’de özellikle sosyal güvenlik sistemimizin gelir ve gider arasındaki dengesinin aktüerye hesabının sorumlusuyuz. Çok üzülerek ifade etmek istiyorum ki, bu reform çalışan insanlarımızın hangi yaşta emekli olacaklarını bir şekilde biçimlendirmiş, netleştirmiş ve ortaya koymuştur. Onun için üzüldüğüm kısım şu kısım, bu beklentileri maalesef karşılayamayacağız.' dedi. Emeklilik hesaplaması yapmak isteyenlerin ilk olarak "http://uyg.sgk.gov.tr" adresine girmesi gerekiyor. Bu adrese girdikten sonra ne zaman emekli olurum sayfasına giriş yapılıyor, ekrana gelen boşluklara ilk tescil tarihi, doğum tarihi, prim günleri bilgilerinin girilmesi gerekiyor. Giriş yaptıktan sonra ise hesaplama işlemini aşağıdaki linkten öğrenebilirsiniz. 

 

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler