YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Evlilik 6 ay, boşanma 7,5 yıl sürdü
Evlilik 6 ay, boşanma 7,5 yıl sürdü
06 Ekim 2009 18:33
İzmir'de bir çiftin 6 ay süren evlilikleri, 7.5 yıl süren davalar sonunda bitti.

Mahkeme, kocanın zina sebebiyle boşanma talebini reddederek, karısına 54 bin lira yoksulluk nafakası ödemesine karar verdi.

Alınan bilgiye göre, 21 yaşındaki Belgin A. ile 44 yaşındaki Yako M, 30 Ekim 2001 tarihinde evlendi. Önceki evliliğinden bir kızı da olan Yako M, şiddetli geçimsizlik nedeniyle ilki 3 Nisan 2002'de olmak üzere 2 kez, hamile olan eşinden boşanmak için mahkemeye başvurdu. Başvuruları reddedildi.

Belgin A. da mahkemeye geçimsizlik nedeniyle başvurdu. 11. Aile Mahkemesinde görülen davada, Belgin A, eşinin onur kırıcı davranışlarda bulunduğunu, evlilik birliğinin sarsıldığını öne sürdü. Eşinin iş adamı olduğunu ve çok sayıda gayri menkulü bulunduğunu belirten Belgin A, zararının tazmini için de 300 bin lira maddi, 100 bin lira manevi tazminat talep etti.

Yako M. ise eşinin kendisini aldattığını, hatta fuhuş yaptığını, uyuşturucu kullandığını öne sürdü. Yako M, eşinin kendisinden önce de pek çok erkekle birlikte olduğunu öğrendiğini iddia etti. Belgin A'nın halen bir kişiyle birlikte olduğunu savunan Yako M, eşinin uygunsuz görüntülerinin elinde olduğunu savundu.

Belgin A. ise eşinin kendisine mal varlığına ortak olmaması için ''Boşanalım sonra birlikte yaşayalım'' teklifinde bulunduğunu, kendisinin bunu kabul etmediğini, evinden kendisini ve çocuğunu zorla attığını, tehdit iddiasıyla mahkemeye başvurduğunu ve Yako M'nin bu suçtan cezalandırıldığını söyledi. Uyuşturucu kullanmadığını Adli Tıp Kurumu raporuyla fuhuş konusunda hakkında işlem yapılmadığını da Emniyetten aldığı yazıyla kanıtlayan Belgin A, zina iddialarının da gerçeği yansıtmadığını savundu. Belgin A, eşinin kendisinin uygunsuz görüntülerini çekmesi için bir kişiye para teklif ettiğini ileri sürdü.

Mahkemede tanık olarak dinlenen Hikmet S. ise Yako M'nin kendisinden eşinin uygunsuz görüntülerini çekmesini istediğini, ancak bunu bunu kabul etmediğini söyledi.

KARAR

Yako M. ile avukatların katıldığı karar duruşmasında, 6 ay süre evli kalan çift, 7,5 yıl sonra boşandı. Geçimsizlik nedeniyle davayı kabul eden mahkeme, Yako M'nin zina nedeniyle boşanma talebini reddetti. Çiftin birlikteliklerinden doğan E.M'nin velayeti annesine verildi. Yako M'nin Belgin A'ya bir kereye mahsus olmak üzere 54 bin lira yoksulluk nafakası, çocuk için de aylık 400 lira nafaka ödemesine karar verdi.  Belgin A'nın maddi ve manevi tazminat talebi ise eşit kusurluluk nedeniyle reddedildi.

Tarafların, kararı temyiz edebileceği bildirildi.
 

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler