YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Evliliğin yürümesindeki püf nokta
Evliliğin yürümesindeki püf nokta
04 Mart 2013 14:27
Marmara Belediyeler Birliği tarafından, “Aile içi iletişim ve çocuğun başarısında anne-babanın rolü” konulu program düzenlendi

Marmara Belediyeler Birliği tarafından, Çanakkale'nin Lapseki ilçesinde düzenlenen programda konuşan Kişisel Gelişim Uzmanı Sıtkı Aslanhan, “Sevgi azalabilir-çoğalabilir ancak içimizdeki merhamet bitmediği sürece, evlilikler de bitmez” dedi.

Kişisel Gelişim Uzmanı Sıtkı Aslanhan’ın yaptığı anlatımda, eğitimde anne, baba ve çevrenin rolü ile toplumda kaybolan değerlerin kazanılması için verilecek eğitimin önemine dikkat çekilirken, Lapseki Belediye Başkanı Gani Mehmet Ekim ise, verdiği hizmet ve desteklerden ötürü Marmara Belediyeler Birliği’ne teşekkür etti.

Ailelerin çocuklarıyla iletişiminin önemine vurgu yapan Aslanhan, “Aile içinde bireyler birbirleriyle konuşmaz oldular. Anne dizilerle, çocuklar bilgisayar ve telefonlarla, babalar da kahvelerde yaşam sürdürür hale geldi. Akrabalarla ilişkileri kestik. Kısacası yabancılaşıyoruz ama artık buna dur demek lazım. Aile içerisinde zaman zaman telefonlarınızı, bilgisayarları, televizyonlarınızı kapatın. Ailenizle sık sık yürüyüşlere çıkın, yemek yerken konuşun. Evinde internet olan aileler sürekli internete giriyorsa, evliliklerine Allah rahmet eylesin. Son zamanlarda yapılan araştırmalara göre boşanmak isteyen 10 çiftten 7'sinin boşanma sebebi, birbirlerinden bulamadığı ilgiyi sanal alemdeki tuzak, ne olduğu belli olmayan ilişkilerden bulduğunu zannederek yuvasını dağıtmasıdır. Evlilik, sevgi ve merhametle yürür. Sevgi ve merhamet bir evliliğin en önemli öğesidir. Sevgi azalabilir-çoğalabilir ancak içimizdeki merhamet bitmediği sürece, evlilikler de bitmez” ifadelerini kullandı.

Aslanhan, Türkiye’de aile hayatının yok edilmesi için bin bir türlü tuzak kurulduğunu söylerken, “Maalesef çocuklarımız mutfaktan bir bardak suyu getirmeye, evdeki çöpü atmaya aciz hale geldiler. Anne babalar, çocuklarının hizmetçisi konumuna büründüler. Çocuklarımızın dersleri ve okulu ile ilgilendiğimiz kadar; onların ahlak, vicdan, terbiye ve inancıyla da ilgilenmemiz gerekir” dedi.

 

İHA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler