YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Evlerine dönmek istiyorlar
Savaş mağduru Gürcülere İstanbul'dan destek
Evlerine dönmek istiyorlar
23 Ekim 2010 / 20:14 Güncelleme: 23 Ekim 2010 / 20:15

Dünyanın çeşitli ülkelerinde yaşayan Gürcüler, 1992 yılında Gürcistan'ın Abhazya Bölgesinde meydana gelen iç savaşta ve 2008 yılında Rusya tarafından işgal edilen Osetya bölgesinde evlerinden olan Gürcü vatandaşların tekrar evlerine dönmeleri için Avrupa genelinde imza kampanyası başlattı. Kampanyanın Türkiye ayağı, İstanbul Sultanahmet Meydanı'nda gerçekleştirildi.
 

Gürcistan ile Dayanışma Platformu üyeleri, öğlen saatlerinde Sultanahmet Meydanı'nda toplanarak imza kampanyasını gerçekleştirdi. Platform üyeleri, Abhazya ve Osetya bölgelerinden göç ettirilen Gürcü mültecilerin evlerine dönebilmesini istedi. Meydanda açılan imza koçanına imzalarını atan Gürcülere vatandaşlar da destek verdi.
 

Ellerinden hem Türkiye hem de Gürcistan bayrakları bulunan grup adına konuşan temsilci Abdullah Zorlu, "Rusya'nın işgali ile Gürcistan'da kendi topraklarından sürülmüş insanların artık göçmen olarak yaşamalarını istemiyoruz. Bu insanların evlerine dönmeleri talep ediyoruz" dedi. Eyleme destek veren Ali Rıza Altunel de, "Biz burada dünyanın ortak sesi olmaya gayret ediyoruz. Vatansız, evsiz ve yurtsuz kalmış vatandaşlarımızın tekrar evlerine dönmeleri için buradan ortak bir çağrı yapıyoruz. Filistin'de de benzer hadiseler yaşanıyor. Biz dünyanın neresinde yaşanırsa yaşansız göçmen haline düşmüş insanların yeniden kendi evlerinde, vatanlarında yaşaması adına gayret gösteriyoruz" diye konuştu. Grup, imza toplanmasının ardından Sultanahmet'ten ayrıldı.
 

Yaklaşık 2 ay önce Fransa'da başlatılan imza kampanyasının ardından, rulo şeklindeki imza kocanı başta Almanya olmak üzere İtalya, Yunanistan ve sonrasında Türkiye'de de imzalatıldı. Vatandaşların ve yurt dışında yaşayan Gürcülerin imzaladığı rulo halindeki imza kocanı Avrupa ülkelerinde dolaştırıldıktan sonra önce Gürcistan'a gönderilecek, ardından Birleşmiş Milletler Genel Sekreterliği'ne sunulacak. İHA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler