YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Evini bağışlayan gurbetçi Erdoğan'la görüşecek
Evini bağışlayan gurbetçi Erdoğan'la görüşecek
03 Şubat 2015 21:33
Şehit Astsubay Üstçavuş Nejdet Aydoğdu'nun ailesine Eskişehir'deki evini bağışlayan gurbetçi sıva ustası Ali Dal, kendisini davet eden Cumhurbaşkanı Erdoğan'la görüşmek için Fransa'dan Türkiye'ye geldi.

Ordulu şehit Astsubay Üstçavuş Nejdet Aydoğdu'nun ailesine Eskişehir'deki evini bağışlayan gurbetçi sıva ustası Ali Dal, kendisini davet eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la görüşmek için Fransa'dan Türkiye'ye geldi.

Dal, kardeşi Ahmet ve kızı Sudenaz ile Türk Hava Yolları'na (THY) ait tarifeli uçakla geldiği Atatürk Havalimanı'nda, açıklama yaptı.

Ali Dal, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 8 Aralık'ta kendisini telefonla aradığını ve Ankara'ya davet ettiğini söyleyerek, "Cumhurbaşkanımız davet etti. Nasip olursa ikinci ayın sekizinde oraya çıkacağız" dedi.

Görüşmede, Erdoğan'ın evini bağışlamasından dolayı kendisini tebrik ettiğini ifade eden Dal, "Cumhurbaşkanımız, görüşmemizde durumlarımızı sordu. Ben de 'Senin sayende... Allah razı olsun' dedim. Önce kaç çocuğumun olduğunu sordu. 'Üç çocuğumuz var. Ellerinizden öper' dedim. Cumhurbaşkanımız memnun oldu" diye konuştu.

Evden sadece bir montumu aldım

Yarın Eskişehir'de bağışladığı evde şehidin eşi Esra Aydoğdu ve ailesiyle buluşacaklarını anlatan Ali Dal, şöyle devam etti:

"Allah nasip ederse sabah onlarla buluşacağız. Evi de isterlerse kiraya verecekler, isterlerse kendileri oturacaklar. Zaten çocuk doğduktan sonra 18 yaşına kadar ev satılamayacak. Çünkü ev, doğacak çocuğun üzerine yapıldı. Anahtarı ve tapuyu, orada teslim etmiştim. Eşyaları zaten içinde bıraktım. Sadece bir montumu aldım, çıktım. Allah kabul etsin. Önemli olan odur."

Dal, görüşmede Avrupa'da yaşadıkları bazı sıkıntıları Cumhurbaşkanı Erdoğan ile paylaşacağını kaydederek, "Emirdağ yöresinden Avrupa civarında milletvekillerimiz yok. Söz hakkımız yok. Cumhurbaşkanımıza onları söyleyeceğim. Bizim sorunlarımızı Cumhurbaşkanımıza iletecek bir milletvekilinin seçilmesini istiyoruz" ifadelerini kullandı.

Vatandaşlarını ezdirmiyor

Paris'teki terör saldırılarından sonra Avrupa'daki Müslümanların aleyhine politikalar yürütüldüğüne işaret eden Dal, "Bize şu an Recep Tayyip Erdoğan sayesinde baskı yapamıyorlar. Evvelden bize çok baskı vardı. Neler çektik, bu 12 sene gelmeden önce. Eski devletin zararlarını çekiyorduk. Anlaşmaları çok güzel. Vatandaşlarını ezdirmiyor. Evvelden çalıştığımız yerden paralarımızı alamıyorduk. Şimdi fazlasıyla alıyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

"Sizin burada bir ciğeriniz yansın, bizim Avrupa'da bütün ciğerlerimiz yanıyor" diyen Dal, Türk milletinden olumsuzluklar karşısında birlik olmasını istedi.

Dal, daha sonra kızı ve erkek kardeşiyle Eskişehir'e gitmek üzere havalimanından ayrıldı.

Eskişehir'deki evini şehit ailesine vermişti

Fransa'nın Vienne kentinde yaşayan ve aslen Afyonkarahisarlı olan 3 çocuk babası sıva ustası Ali Dal, Diyarbakır'da eşiyle pazar alışverişi yaptığı sırada silahlı saldırıya uğrayarak şehit olan Astsubay Üstçavuş Nejdet Aydoğdu'nun ailesine, Eskişehir'deki evinin tapusunu vermişti.

 

AA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler