YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Eve dönme umutlarını kimyasal silah vurdu
Eve dönme umutlarını kimyasal silah vurdu
24 Ağustos 2013 11:42
Ülkelerindeki iç savaş nedeniyle Türkiye'ye sığınan Suriyeliler, Şam'daki kimyasal silah saldırısıyla ülkelerine dönme umutlarını da yitirdi.

Suriye'de yaklaşık 3 yıldır devam eden iç savaş nedeniyle geçici olarak yurtlarını terk edip Türkiye'ye sığınan binlerce sığınmacı, kendileri için hazırlanan tesislerde veya kiraladıkları evlerde geride bıraktıkları vatanlarına dönecekleri günü bekliyor.

Şam'da gerçekleştirilen kimyasal silah saldırısı, yüzlerce masum sivilin hayatının yanı sıra Suriyeli sığınmacıların bir gün memleketlerine ve sevdiklerine kavuşma hayallerine de son verdi.

"Ümitler karardı"

Şanlıurfa Suriye'ye Yardım Platformu Başkanı Osman Gerem, savaşın başladığı günden bu yana hem sınır ötesine hem de Türkiye'deki sığınmacı Suriyelilere yardım ulaştırmaya çalıştıklarını belirtti.

Sığınmacıların Türkiye'ye "misafir" gibi geldiğini ve kısa bir süre içinde ülkelerine dönme umudu taşıdıklarını ifade eden Gerem, savaşın uzun sürmesi ve özellikle de Şam'daki son kimyasal saldırının ardından insanların ülkelerine dönüş umutlarının azaldığını kaydetti.

İnsanlarla görüşürken bu durumun kendilerine aktarıldığını anlatan Gerem, şöyle konuştu:

"Suriyeli kardeşlerimiz buraya gelirken bir umutları vardı, 'mutlaka geride bıraktığımız evimize, ağacımıza, çeşmemize geri döneceğiz' diye düşünüyorlardı. Fakat Esed rejminin Şam'da kimyal silah kullanması ve binlerce insanın katledilmesiyle buradaki insanların umudu kararmaya başladı. Bu insanlar şu anda ümitsiz bir şekilde memleketlerine dönmeyi bekliyorlar. Sığınmacılarla görüşürken daha önce 'bir an önce bu savaş bitsin de memleketimize döneriz' diye konuşuyorlardı ne yazık ki bu ümitleri de karardı. İnsanlar moral bozukluğu içinde, durumun nasıl gelişeceğini, ne yapacaklarını bilemiyor. İnsanlar gün geçtikçe madden ve manen bir yıkım içine giriyor. Özellikle küçük çocuklar bu durumdan çok etkileniyor. Bütün dünyaya sesleniyoruz; 'bu katliamı artık durdurun'. Temennimiz misafirlerimizin bir an önce evlerine kavuşmalarıdır."

Hayallerini bile kaybettiler

Suriye'nin Haseke kentinden yaklaşık bir yıl önce Türkiye'ye gelen ve ailesiyle Eyyübiye Mahallesi'nde kiraladıkları tek katlı inşaatı tamamlanmamış bir evde kalan Kafiye el-Bedran, canlarını zor kurtararak geldikleri ülkelerine bir daha dönememe ihtimalleri bulunduğu için derin üzüntü duyduklarını söyledi.

Kiraladıkları evde çocukları, evli kızları, torunları ve son olarak Rasulayn'daki çatışmaların ardından gelen yakınlarıyla toplam 35 kişi kaldıklarını bildiren Bedran, her türlü zorluğa rağmen umutlarını kaybetmek istemediklerini dile getirdi.

Esed rejiminin Şam'ın Doğu Guta bölgesinde düzenlediği saldırıyla binlerce kişinin ölüm haberini televizyondan öğrendiklerini ve adeta kendilerinin de "öldüğünü" ifade eden Bedran, "Suriye'de insanlar bir 'böcek' gibi katlediliyor ve tüm dünya buna seyirci kalıyor. Buraya gelirken 'bugün yarın ülkemize döneriz' diye bekliyorduk. Şimdiye kadar bir gün vatanımıza kavuşacağımız umudu bizi ayakta tutuyordu ama son olaylarla bu umudumuzu da yitirdik" dedi.

Hemen her gün bir yakının ölümü haberini aldığını ama bunların mezarlarını bile görmediğini aktaran Bedran, Allah'ın her şeyi gördüğünü ve zulmün bir gün sona ereceğine inandığını vurguladı.

Evlerine kavuşmanın artık hayalini bile kuramadıklarını belirten Favaz el-Bedran da Suriye'de yaşananların dünyanın hiç bir yerinde görülmediğini ve tüm dünya ülkelerinin bu vahşete son vermek için fikir birliği yapması gerektiğine işaret etti.

 

AA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler