YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Evde bakım parası nasıl alınır?  Evde bakım parası ne kadar?
Evde bakım parası nasıl alınır? Evde bakım parası ne kadar?
01 Aralık 2015 18:41
Bakanlık evde bakım parası ile ilgili kişilerden bazı belgeler istiyor. Evde bakım parası almayı hakeden engelli, hasta ve yaşlıların yakınlarına evde bakım maaşı bağlanıyor. Evde bakım maaşı engel derecesine göre farklılık gösteriyor.

Evde bakım parası nasıl alınır?  Evde bakım parası ne kadar?

Engelli veya bakıma muhtaç olan kişilerle aynı evde kalan, o kişilerin bakımını yapanlara aylık olarak devlet tarafından ücret verilir.

Bu ücrete evde bakım parası deniliyor ve bununla ilgili düzenlemeleri ise Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yapıyor. Son yıllarda bakıma muhtaç olan kişilerin artması bakım yapacak kişilere olan ihtiyacı da beraberinde getiriyor. Bakım parası engellilerin bakımını üstlenen, rehabilitasyon merkezleri yoluyla yerine getirilen hizmet ve özel bakım merkezilerinin hizmeti olarak üç grupta toplanıyor. Evde bakım parası alma şartları ise belirli yasalar ve kurallar çerçevesince düzenleniyor. Evde bakım parası nasıl alınır ve evde bakım parası ne kadar sorusunun cevabı ise  haberimizde.

EVDE BAKIM PARASI NASIL ALINIR VE ALMA ŞARTLARI NELER

Bakanlık evde bakım parası ile ilgili kişilerden bazı belgeler istiyor. Bu belgelerin çoğu ise hastanelerden alınabiliyor. Sağlık kurulu raporu, engelliliğin %50'den fazla oranda olması ve verilen raporda da ağır engelli ibaresinin yer alması gerekiyor.

Bu şartlar tamamlandığı takdir de bakım parası almak da süresiz olarak mümkün oluyor. Ama çocuklarda bu raporlar bir veya iki senelik olarak veriliyor. Bakıma muhtaçlık durumu özellikle banyosunu, tuvaletini, yeme ve içmesini kendi başına karşılayamayanlar için verilen rapordaki yüzdelik oranına göre bakım parası alınabiliyor. Bu para bakıma muhtaç olan kişinin birinci dereceden yakını olan kişilere ve onların eşlerine veriliyor. Engelli olan kişinin eşi, çocukları, kardeşlerin eşleri ve çocukları gibi kişiler bakımları üstlendiği takdirde akrabağlara ve eşlere de verilebiliyor. Önemli olan başka bir nokta ise bakımı üstlenilen kişinin evinde yaşayanların gelirinin net olarak asgari ücretin üçte ikilik diliminden az olması gerekiyor.

Yani kişi başı gelir 606 TL gibi bir rakam olmalı, örneğin evde dört kişi yaşıyorsa eğer bakım parası almak için toplam gelirin 2.400 TL'yi geçmemesi gerekmektedir. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın yaptığı açıklamaya göre 2015 yılı içerisinde 450 bin engelli yakınına evde bakım parası ödendi. Evde bakım parası almak için Aile Bakanlığı'na veya Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın il müdürlüklerine başvuru da bulunmak gerekiyor ve başvurusu kabul edilenler en az iki engelli ve bakıma muhtaç olan kişiye bakabiliyor. Daha fazla engelli ve bakıma muhtaç birileri varsa evde bakım parası almak için ayrıca bir bakıcının olması gerekiyor. Eğer evde bakım paranız kesildiyse bunun nedeni sağlık raporunun artık dolmuş olmasıdır ve bunun yenilenmesi gerekmektedir.

Bakıma muhtaç olan ya da engelli olan kişinin vefat etmesi durumunda ise bunu yetkililere bildirmek gerekiyor, yoksa bakan kişi hakkında yasal süreç başlatılabiliyor. Memur olanlar ise sağlık raporu aldıkları takdirde engelli olan yakınları ile ilgilenebilmek için 90 günlük ücretli olarak izin alabiliyor, fakat bu durum sadece memurları kapsıyor ve özel sektörde ücretli izin geçerli olmuyor. Sosyal güvenceniz olup olmaması ise evde bakım parası almaya engel olmuyor.

 // Hayal
İki yaşında cilt hastalığı olan oğlum var yüzde atmış raporu var bakıcı maaşı alabilirmiyim...
12 Ocak 2017 22:57
 // Emine fılızman
Benım 80 yasında kaynana var felci altından alıyorum 3 cocugu var buyuk oglum evli oda yanımda esim kısmı felci gecirdim ve seker hastası ıs yerimiz var umudumuz gıbı gitmedi bakım parası alıyordum ama ıs yerinden dolayı kestiler cok sıkıntılıyım devlet bakan lara ması baktıklarını ıcın vermiyorum sık sık kontrol etseler nasıl bakıldığında cook ıyı olurdu tesekurler...
24 Ekim 2016 21:43
 // Halide ayhan
Engeli bir anne olarak defletime sesleniyorum ayrım yapılmadan gelir testi yapmadan bakim parasi verilmeli zengin bakıcı tutuyor defletten parasini alıyor bizlerde tutalım oda sonra merdiven silmeye gidelim gelir testi yapmaya gelenleri boşa para veriliyor onlara vericem parayi engeli analar ver...
02 Ocak 2016 19:40
YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler