YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Et fiyatları cep yakıyor
Et fiyatları cep yakıyor
08 Şubat 2016 14:02
Bitlis’te son zamanlarda artan et fiyatına tepki gösteren vatandaşlar, sorunun çözülmesi için yetkililerin harekete geçmesini istiyor.

Son zamanlarda artan et fiyatına tepki gösteren vatandaşlar, sorunun çözülmesi için yetkililerin harekete geçmesini istiyor. Et fiyatlarının artışını besi hayvanlarının bulunmamasına bağlayan kasaplar, artan fiyatlara karşı vatandaşların et tüketemediğini belirtti. 

2008 yılından bu yana et fiyatlarının kontrolsüz bir şekilde yükseldiğini belirten et satıcılarından Veysi Altun, artık köylünün hayvan besiciliğini bıraktığına dikkat çekti. 

Altun, hayvan bulmaktan sıkıntı çektiklerini dile getirerek, “2008 yılından buyana et fiyatları kontrolsüz bir şekilde yükseliyor. 

Bir dönem ithal hayvanlar piyasaya sürüldü, bu da birçok hayvan yetiştiricilerini olumsuz etkiledi. Hayvan ithal etmekle bu soruna çözüm bulunamaz. 

Kısa süreli olarak et fiyatlarını düşürse dahi bu yerli hayvan yetiştiricilerini olumsuz etkileyecektir” dedi.

“DEVLET, HAYVAN YETİŞTİRİCİLERİNİ DESTEKLEMELİ”

En yakın çevre illeri olan Batman ve Muş’tan hayvan getirdiklerine dikkat çeken Altun, “Bitlis’te keseceğimiz besi hayvanını bulamıyoruz. Köylü artık hayvan beslemiyor. Saman ve arpanın fiyatı tavan yapmış. Bu şartlar altında vatandaşlar zarar ediyor. Dolayısıyla besleyemiyor.

En yakın iller olan Batman ve Muş’ta besi hayvanını getirip kesmek zorunda kalıyoruz. Et fiyatlarının düşmesi için devlet, hayvan yetiştiricilerini desteklemelidir. Faizsiz krediler vermelidir ki yetiştirici ayakta kalabilsin” diye konuştu.

Et fiyatlarının marketlerde 38 TL’ye çıktığını hatırlatan Altun, bu fiyatlar karşısında vatandaş mutfağına et alamadığını, alanların da ihtiyaç kadar değil zaruri olduğu kadarını aldığını ifade etti.

Evine et alan vatandaşlar ise, artan fiyatlar karşında sağlıklı beslenmek için gerekli olan eti almakta zorlandıklarını belirttiler.


İHA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler