YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Eskişehirli işçi '12 yıl önce ölmediğini' ispatladı
Eskişehirli işçi '12 yıl önce ölmediğini' ispatladı
19 Ocak 2016 14:13
Eskişehir'de emekliliğine kalan süreyi hesaplamak için yaptığı SGK sorgulamasında, çalıştığı firma tarafından 12 yıl önce "iş kazası sonucu ölmüş" gösterildiğini öğrenen işçi Sönmez'in sorunu çözüldü.

Eskişehirli 43 yaşındaki işçi Ali Sönmez, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) kayıtlarında 12 yıldır ''ölü'' göründüğüne ilişkin haberlerin ardından, sorunun çözülmesinin mutluluğunu yaşıyor.

İnşaatlarda sıva ustası olarak çalışan Sönmez, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "emekli olabilmek için yaşadığını ispat etmek zorunda kalacağına" yönelik haberin, birçok televizyon kanalı ve gazetede geniş şekilde yer aldığını belirtti.

Bunun üzerine SGK yetkililerinin kendisine telefonla ulaştığını anlatan Sönmez, "Öncelikle bana söz konusu durumu sordular. Kendilerine 2004'ten itibaren yaşadıklarımı anlattım. Durumumu inceleyeceklerini ilettiler. Dün beni yeniden arayarak, sorunun çözüldüğünü söylediler" dedi.

Daha sonra "e-devlet" şifresiyle SGK'nın sitesine girdiğini ifade eden Sönmez, şunları kaydetti:

"Kayıtlarda 1 Eylül 2004'te sigorta çıkışım görünüyordu. İşten ayrılma nedenim 'iş kazası sonucu ölüm' olarak belirtiliyordu. Şimdi aynı tarihteki işten ayrılma durumumda 'diğer nedenler' yazıyor. Yani artık resmi kayıtlarda ölü değilim, yaşıyorum. Çevremdekiler bana halen 'ölü', 'hayalet', 'yaşar yaşamaz' diyor. Gerçekten ciddi bir olaymış bu, beni resmen orada ipe götürmüşler. Devletim 1 günde sorunumu çözdü. Allah onlardan razı olsun."

Sönmez, "Şimdi 2004'ten bugüne kadar kayıp olan prim günlerimi çözmeye çalışıyoruz. Bunun için mahkemeye başvurmam gerekiyormuş. Eksik günlerime de kavuştuktan sonra artık rahatlıkla ne zaman emekli olabileceğimi hesaplayabileceğim" diye konuştu.

AA'ya teşekkür

Ali Sönmez, resmi kayıtlarda yeniden "yaşıyor" görünmesinde Anadolu Ajansının büyük katkısı olduğunu söyledi.

Tüm kurum çalışanlarına teşekkür eden Sönmez, "Muhabir arkadaşlarımız konuyu öğrenince benimle çok yakından ilgilendi. Haberim her yerde yayınlandı. Ne kadar teşekkür etsem azdır" ifadelerini kullandı.

Eskişehir'de, emekliliğine kalan süreyi merak ettiği için elektronik ortamda sorgulama yapan Ali Sönmez, çalıştığı firma tarafından 12 yıl önce "iş kazası sonucu ölmüş" gösterildiğini öğrenmişti. AA'nın, Sönmez'in "emekli olabilmek için yaşadığını ispat etmeye çalıştığına" ilişkin haberi, gazete ve televizyon kanallarında yer almıştı.

 

AA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler