YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
''Erken yaşta evlilik'' büyük travma nedeni!
''Erken yaşta evlilik'' büyük travma nedeni!
''Erken yaşta evlilik'' büyük travma nedeni!
11 Temmuz 2008 / 12:13 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

SODEV tarafından küçük yaşta evliliklerin önlenmesine yönelik 3 ay önce başlatılan kampanyayla ilgili ilk toplantı Şanlıurfa'da yapıldı.Haber: FATİH ÇİFTÇİSosyal Demokrasi Vakfı’nca (SODEV) başlatılan, ''Evlilik Değil, Evcilik'' kampanyası kapsamında Şanlıurfa'da toplantı yapıldı.


Kampanya Koordinatörü Atilla Demir, El Ruha Otel'de gerçekleştirilen toplantıda, SODEV tarafından küçük yaşta evliliklerin önlenmesine yönelik çalışmalar kapsamında 3 ay önce başlatılan projeyle ilgili basın mensuplarına bilgi verdi.


Kampanyayla, toplumun çok önemli sorunlarından biri olan ''erken yaşta evlilik'' konusunda insanları düşünmeye sevk etmeyi amaçladıklarını ifade eden Demir, sorunun en çok yaşandığı iller arasında yer alan İzmir, Diyarbakır ve Şanlıurfa'yı pilot il olarak belirlediklerini kaydetti.


SODEV'in projeyi tek başına sürdürmesinin zor olduğunu belirten Demir, bunun için pilot illerde, sivil toplum örgütleri ile kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcilerinin yardımıyla çalışma ağları kurduklarını dile getirdi.


Çalışmaların etkisini artırmak amacıyla eylül ayından itibaren Şanlıurfa, Diyarbakır ve İzmir'de, kamu kurum ve kuruluşların, sivil toplum örgütlerinin temsilcileriyle bölgesel bazda konferanslar düzenleyeceklerini dile getiren Demir, şunları söyledi:


''Erken yaşta yapılan evlilikler, zorla olmasa dahi kişide büyük travmalar bırakır. Şanlıurfa'da 19 yaşın altında evlenen kadınların oranı yüzde 69.6 civarındadır. Bu çok yüksek bir orandır. Sosyal sorunlara da neden olan bu sorunun önüne geçmek için gerçekleştirilen kampanyayla amacımız bölgedeki muhtarlar, öğretmenler ve kanaat önderlerini bu konuda bilinçlendirmektir.''SOSYOLOJİK AÇIDAN ERKEN YAŞTA EVLİLİK


Dicle Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mazhar Bağlı da ''erken evlilik'' sorununun yalnızca Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin değil, Türkiye'nin genel sorunu olduğunu belirtti.


Çocuk yaşta evliliklerin rol çatışmasına neden olduğunu, bu durumun ciddi eğitim sorunlarını beraberinde getirebildiğini ifade eden Bağlı, ''Çocuk yaşta evliliklerde sağlıklı bir aile ilişkisi ve kişilik oluşum sürecinden bahsedilemez'' dedi.


Kampanyaya Şanlıurfa Müftülüğü adına temsilci olarak katılan Hüseyin Ortaç ise kızların küçük yaşta evlendirilmesinin bazı nedenleri olduğunu söyledi.


''Başlık parası ve berdel (karşılıklı kız alıp verme)'' gibi kavramlar nedeniyle kız çocuklarının erken yaşta evlendirildiğini dile getiren Ortaç, ''Başlık parası bazı ailelerin bir anlamda gelir kapısı. Bu nedenle kız çocuklarının bir an önce evlendirilmesi hususunda bazı davranışlar var. Küçük yaşta evlilik dinen de uygun değil'' şeklinde konuştu.


Toplantıya, Şanlıurfa Barosu adına avukat Zerrin Oğuz, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneğinin temsilcisi Sibel Akkuş Binici, Toplumsal İnisiyatif Oluşturma Derneği temsilcisi Nezahat Yıldırım da katıldı.


Şanlıurfa / kanalahaber.com

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler