YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erkekler de aynı kaderi yaşıyor
Erkekler de aynı kaderi yaşıyor
24 Şubat 2013 12:30
Batman'da 7 ayda 7 erkek, aile içi şiddet gördükleri iddiasıyla polise başvuru yaptı.

Batman Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü bünyesinde 7 ay önce oluşturulan Aile İçi Şiddetle Mücadele Birimi'ne kadınların yanı sıra erkeklerin de mağdur oldukları gerekçesiyle başvurduğu bildirildi.

Asayiş Şube Müdürü Selahattin Adıbelli, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ''Aile İçi Şiddetle Mücadele Birimi'nin 6284 sayılı ''Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesi'' Kanunu kapsamında yaklaşık 7 ay önce oluşturulduğunu belirterek, bu süre içerisinde 7'si erkek 168'i kadın olmak üzere toplam 175 kişinin birime müracaatta bulunduğunu söyledi.

Şiddete maruz kaldığı gerekçesiyle başvuruda bulunan kişilerin adreslerinin polis ekiplerince kontrol edildiğini, gerektiğinde ise koruma sağlandığını kaydeden Adıbelli, korumanın ''idari'' ve ''adli'' olmak üzere 2 şekilde yapıldığını ifade etti.

Adıbelli, idari korumanın, mülki idarenin verdiği koruma kararının ardından görevlendirilen ekipler vasıtasıyla yardım talep eden şahsın mağduriyetinin engellendiğini dile getirerek, şöyle konuştu:

''İkincisi ise önleyici tedbir kararı olup, şüpheli kişinin yani şiddet uygulayan kişinin mağdura yaklaşmasının engellenmesi için alınan adli koruma kararıdır. Bize müracaat eden kişileri arkadaşlarımız belirli zamanlarda, periyotlar halinde telefonlarla birime çağırmak suretiyle veya onların talepleri halinde devamlı irtibat kurularak mağduriyetleri engellenmektedir. Başvuru yapan kişiyi şiddet gördüğü kişilerden ya da şüphelendikleri bir durumda bizi aradıklarında ekiplerimiz vasıtasıyla en kısa sürede ulaşıyoruz.

Birimin oluşturulduğu tarihten itibaren 168 kadın ve 7 erkek, aile içi şiddet gördüğü gerekçesiyle başvuru yaptı. Bunlardan 68 kadın ile 5 erkek hala korumamız altındadır. Kadınlara yönelik şiddette genelde yaralama konuları ağırlıklıdır. Erkeklerden 3'ü için şiddetten dolayı koruma kararı alındı.''

Batman'da kadınlara yönelik koruma kararı yenileme veya devam ettirme sayısının düştüğünü ifade eden Adıbelli, düşüşün, polisiye tedbirlerin yanı sıra kültürel ve sosyal yapıdaki iyileştirmelere yönelik çalışmalardan kaynaklı olduğunu kaydetti. Müdür Adıbelli, ''Erkeklerde şiddetin artması ve şiddet görenlerin koruma talebiyle bize gelmesinin ise değişik sebepleri var. Bunlar polisiye tedbirlerle azaltılabileceği gibi, sosyal etkinliklerle, toplumun kültürel yapısıyla da ilgili konular olup kültürel ve sosyal yapıdaki iyileştirmelerle birlikte bu sayıların azalacağını düşünüyoruz, çalışmalarımız o şekildedir'' diye konuştu.

 

AA

Etiketler: , ,
YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler