YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erkek egemenliği bitiyor
Otomobil satışlarını yükseltmenin yolu artık erkeklerin değil kadınların kalbini kazanmaktan geçiyor...
Erkek egemenliği bitiyor
06 Şubat 2012 / 10:53 Güncelleme: 06 Şubat 2012 / 10:53

Sürücü belgesine sahip kadın sayısının 4.5 milyona yaklaştığı ülkemizde, otomobil satışları üzerinde kadınların tercihi artık önemli rol oynuyor. Birçok markada kadın tüketici sayısı yüzde 30'lara ulaşırken, bu oran her geçen gün artıyor

Sümer Demirciler
Türkiye otomobil pazarı 2011'i yılını, 593 bin 519'u binek otomobil, 270 bin 920'si hafif ticari araç olmak üzere toplam 864 bin 439 adetlik tarihi satış rekoruyla kapattı. Binek otomobil pazarını şekillendiren tercihlerin ilk sırasında filo satışları geliyor. Son yıllarda pazarı şekillendiren başka bir tercihse, her geçen gün sayıları katlanarak artan kadın sürücüler.
Binek otomobil pazarında artık önemli bir yer tutan kadın tüketici tercihleri, bazı markalarda yüzde 30 seviyelerine kadar ulaşmış durumda. Bu gelişmeyi fark eden birçok marka, kadınların kalbini kazanmak için özel iletişim stratejileri uyguluyor. Kullandığı iletişim kanallarının seçiminden donanımdaki özelliklere, verdikleri mesajlardan araç renk seçeneklerine kadar kadın tüketicilerin beklentilerini karşılamayı amaçlayan firmalar, bunun satışlardaki olumlu etkisini hissediyor.
GELİR SEVİYESİ EN BÜYÜK ETKEN
Trafikte kadın sürücü sayısında yaşanan patlamanın en önemli nedeni, çalışan kadın sayısının her geçen gün artması.  Çalışma ve sosyal hayatın içine giren kadınların gelir seviyesi yükseldikçe, büyük şehirlerde yaşanan ulaşım sorununu çözmek için otomobil sahibi olmaya yöneliyor. Bu sayede hane başına otomobil sahipliği oranı da yükseliyor.
ÇOĞUNLUKLA OTOMATİK VİTES TERCİH EDİLİYOR
Kadınların otomobil satın alırken tercihlerinin ilk sırasında otomatik vitesli olması geliyor. Şehir içinde sağladığı pratiklik, çoğunlukla ailenin ikinci otomobili olduğu için genellikle tek kişi kullanılması ve fiyatlarının uygunluğu nedeniyle küçük ve kompakt sınıf otomobiller kadınların gözdesi. Gelir seviyesi arttıkça kadınlar SUV ve büyük 4X4'lere yönelmeye başlıyor. Kadınların otomobil tercihlerine etkisi sadece satın almayla da sınırlı değil. Yapılan araştırmalar, direkt satın almasalar da ailelerin otomobil tercihlerinde kadınların yüzde 80'e varan oranda satın alma kararında etkin rol oynadığını gösteriyor.

KADIN SÜRÜCÜ SAYISI 4.5 MİLYON
Emniyet Genel Müdürlüğü, 2010 yıl sonu verilerine göre ülkemizde 21 milyon 548 bin 381 kişinin sürücü belgesi bulunuyor.  Bu rakamın 17 milyon 457 bin 486'sını erkekler, 4 milyon 90 bin 895'ini kadınlar oluşturuyor. 2000 yılında sürücü belgesi ne sahip olanlar içinde kadınların oları yüzde 14.2'ydi. Bu oran her yıl katlanarak artış göstererek 2010 yılında kadınların oranı yüzde 19'a yükseldi. Yıllara göre artış dikkate alındığında şu anda sürücü belgeli kadın oranının yüzde 20'leri geçtiği ve sayısının 4.5 milyon adete yaklaştığı tahmin ediliyor.

EN YÜKSEK ORAN ANKARA'DA
Nüfusa oranla, kadınların sürücü belgesi sahiplik oranının en yüksek olduğu il Ankara. Başkent'te kadın sürücülerin oranı yüzde 10.9, İzmir'de 9.12, İstanbul'daysa yüzde 8.82. Nüfusa oranla en az kadın sürücü bulunan ilerimizse Şanlıurfa, Şırnak ve Ağrı olarak istatistiklerde yer alıyor.

ÜRETİCİLER DE FARKINDA
Avrupalı otomobil üreticileri, kadınların beklentilerini yıllardır karşılamaya çalışıyor. Otomobillerde artık her üreticin kullandığı Işıklı makyaj aynaları, farklı karoser ve iç mekan renk seçenekleri hep bu beklentilerin bir sonucu. Sadece araç satışı değil, kadınlar aynı zamanda yetkili servislerin de önemli müşterilerinden. Bu nedende ülkemizde de bazı markalar kadın kullanıcılarının hayatını kolaylaştırmak, rahat ettirmek için servislerinde de özel uygulamalar başlatıyor. Hatta araçlarını evlerinden alıp, bakımını yaptıktan sonra kadın kullanıcılara geri götüren markalar bile bulunuyor.

Tercihlerde ilk 3 markadan biriyiz
Yeni otomobil satın alan müşteriler ile yapılan araştırmalarımız, Peugeot satın alan müşteriler arasında kadınların genel oranının yüzde 11 olduğunu gösteriyor. 2010 yılındaki araştırmaya göre, bu oran B segmenti modellerimizde yüzde 21'lerin üzerine çıkıyor. Bayiler arasındaki araştırmalarımızda 107 modelinin kadın müşteri oranı yüzde 90'lara kadar yükseliyor. 207 ve 308'de de bu oran son derece yüksek. Consumer Connection System (CCS) tarafından yapılan 2011 yılı analizlerinde Peugeot, 25-34 yaş, kadınlar arasında en çok tercih edilen ilk 3 otomobil markası arasında yer alıyor.

'Kadın kullanıcı oranımız yüzde 30'dan daha fazla'
VW Binek Araç Genel Müdürü Vedat Uygun
Avrupalı kadın tüketicilerle ülkemizdekilerin tercihleri büyük benzerlik gösteriyor. Düşük yakıt tüketimli, otomatik vitesli modellerimiz tercihlerde ilk sırada.  Polo ve Golf modellerimiz kadın tüketiciler tarafından yoğun olarak tercih ediliyor. Son zamanlarda Tiguan'da da kadın kullanıcı sayısı önemli oranda yükseliyor. Pazar araştırmalarımıza göre, 2011'deki satışlarımızda kadın tüketicilerin oranı yüzde 30'a ulaştı. Ruhsat sahibine göre belirlediğimiz bu rakama, eşi veya şirket tarafından satın alınıp, kadın sürücülerin kullandığı araçlar dahil değil. İletişimde kadın tüketicilere yönelik mecralar kullanıp, farklı stratejiler de uyguluyoruz. Türkiye'nin ilk ve tek bayanlar tek marka kupası olan VW Polo Ladies Cup, bu alanda etkili bir organizasyonumuz oldu. Sosyal medyayı da yoğun olarak kullanıyoruz. Örneğin Facebook sayfamızdaki üyeler arasında kadınların oranı yüzde 11'di. Özel iletişim çalışmaları sonrasında bu aran yüzde 18'e yükseldi.

Satış sonrası hizmetler de tercih edilmemizde etkili oluyor
Önceki yıllarda ürün gamındaki modeller nedeniyle sınırlı olan kadın sürücü oranı, son yıllardaki yenilikçi yaklaşımımızla 2011'de yüzde 25 seviyesine ulaştı. Hyundai  i20 ve ix35'in yanı sıra yeni tanıtımını yapacağımız i30 modelimizle bu oran daha da artacaktır. Satış sonrasında sunduğumuz 'evden eve bakım ve servis' gibi özel hizmetlerimiz de kadın tüketicilerimizin sayısını yükseltmekte etkili oluyor. (Akşam)
 

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler