YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ergenler dizilerden etkilenebiliyor
Ergenler dizilerden etkilenebiliyor
27 Eylül 2012 12:47
''Şiddet içerikli olanlar veya insanlara şiddet masummuş gibi anlatan birçok yayın herkesi etkilediği gibi çocuk ve ergenleri de etkiliyor''

Çocuk ve ergenlerin şiddet içerikli film, dizi ve bilgisayar oyunlarından etkilenebildikleri bildirildi.

İzmir'de dün bir öğretmenin öğrencisi tarafından bıçaklanarak öldürülmesi, dikkatleri çocuk ve ergenlerdeki şiddet eğiliminin nedenlerine yöneltti.

Çocuk ve ergen psikoloğu Gökhun İnan Yücel, AA muhabirine çocuk ve ergenlerde şiddeti artıracak pek çok etkenin bulunduğunu söyledi.

Şiddet içerikli yayınların bazı çocuk ve ergenleri olumsuz etkilediğini ifade eden Yücel, şunları kaydetti:

''Şiddetle ilgili eğilim giderek artıyor. Sebepleri çok, kişisel sebepler de olabilir, onun dışında toplumsal sebepler de olabilir. Toplumsal sebepler, tüm aileleri etkileyen etkenlerdir. 'Medya' dediğimiz şey, insanların evine sorgusuz sualsiz girdiği için bunun en büyük nedeni, televizyon, bilgisayar gibi teknolojilerdir. Şiddet içerikli olanlar veya insanlara şiddet masummuş gibi anlatan birçok yayın herkesi etkilediği gibi çocuk ve ergenleri de etkiliyor.

Uçan arabalarda insanlar yanıyor, patlıyor ama arabanın içindekilere bir şey olmuyor gibi... Çocuklar nasıl üzerine kaya düşen Pempe Panter'in ölümsüzlüğünden etkileniyorsa büyük çocuklar da ergenler de bu tür yayınlardan fazlasıyla etkileniyor. Kanıksama geliştiriyorlar. Yapılan haberler bazen özendirici nitelik taşıyor, örneğin (ABD'de okulu basan öğrenci 30 kişiyi öldürdü) çocuk bunu normal bir şeymiş gibi algılıyor. Şiddeti yapanı rol model alabiliyor.''

Şiddet eğilimini tetikleyen, bir başka unsurun adalet kavramının zayıflaması olabileceğine dikkati çeken Yücel, adaletin zayıf olduğunu düşünen kişilerin kendilerince adalet başlayabileceğini belirtti.


-''Ailelere şifreleme öneriyoruz''-


Özellikle ergenlerin duyusal alıcılarının açık olması nedeniyle kışkırtmaya, dolduruşa gelebilecek psikolojiye sahip olduklarını vurgulayan Yücel, ''Ergen gruplarında alınganlık, fanatizm, kendini frenleyememe ve haddini aşma daha fazladır'' dedi.

Ailelerin çok duyarlı olması gerektiğini vurgulayan Yücel, ''Ailelere şifreleme öneriyoruz. Televizyon, yayınların kontrolünü ellerine almalarını tavsiye ediyorum. Şifrelemezlerse internet kafelere giden çocuklarının nelere eriştiğini kontrol edemezlerse sonuç belli. Aileler zihin aşısı yapmalı, buna 'psikolojik aşı' diyorum, bu psikolojik aşı zamanında yapılmazsa o boşluk başkalarınca doldurulur'' diye konuştu.

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler