YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdal İnönü törenlerle uğurlanıyor
Erdal İnönü törenlerle uğurlanıyor
Erdal İnönü törenlerle uğurlanıyor
03 Kasım 2007 / 11:23 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Cenazesi dün ABD'den Ankara'ya getirilen eski Başbakan Yardımcılarından Prof. Dr. Erdal İnönü için TBMM'de devlet töreni düzenleniyor. Tören saat 11.00'de başladı. Törenin ardından İnönü'nün naaşı, doğduğu Pembe Köşk'ün bahçesine götürülecek. İnönü için burada da bir tören yapılacak.


Eşi Sevinç İnönü'nün isteği doğrultusunda İstanbul'a getirilecek olan İnönü'nün cenazesi yarın Teşvikiye Camii'nde kılınacak öğle namazının ardından, Zincirlikuyu'daki aile kabristanında toprağa verilecek.


Cenaze dün getirildi


Tedavi gördüğü, ABD'nin Houston kentinde 81 yaşında vefat eden eski Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Erdal İnönü'nün cenazesi dün Türkiye'ye getirildi. THY'nin tarifeli uçağıyla New York'tan İstanbul'a getirilen Erdal İnönü'nün Türk bayrağına sarılı tabutu, Atatürk Havalimanı'nda SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın, Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül ve Dışişleri Bakanlığı görevlilerince teslim alındı. Sevinç İnönü'ye başsağlığı dileyen Karayalçın ve Sarıgül ile aile üyeleri daha sonra Erdal İnönü'nün tabutunu omuzlara alarak ambulansa taşıdı. Erdal İnönü'nün cenazesi THY'nin tarifeli uçağıyla saat 13.00'te Ankara'ya götürüldü.


Erdoğan'dan başsağlı ziyareti


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da dün İnönü'nün eşi Sevinç İnönü ile kızkardeşi Özden Toker'e, başsağlığı ziyaretinde bulundu. Erdoğan, Pembe Köşk'te yaklaşık yarım saat kaldı. Başbakan, açılan taziye defterine yazdığı yazıda Erdal İnönü için, "Milletimizin yetiştirdiği, bilim ve siyaset dünyamızın mütevazı, sempatik bir evladını kaybettik. Saygın kişiliği ve yaptığı hizmetler ile daima kendisini hatırlayacağız" ifadelerini kullandı.


Prof. Dr. Erdal İnönü, kanser tedavisi gördüğü ABD'nin Houston kentinde 31 Ekim'de yaşamını yitirmişti.
YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler