YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Engellilere iki müjde
Engellilere iki müjde; özürlü maaşları artacak, refakatçiden ulaşım ücreti alınmayacak.
Engellilere iki müjde
13 Mayıs 2010 / 19:05 Güncelleme: 13 Mayıs 2010 / 19:16

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ve Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf engelli vatandaşları mutlu edecek iki müjde verdi.

Ulaştırma Bakanı Yıldırım, engellilere yolculuk esnasında refaket edenlerden ücret alınmayacağını açıkladı. Bu yıl evde bakım hizmeti verilen 300 bin engelli vatandaşa ulaşacaklarını söyleyen Bakan Kavaf ise engelli bakım ücretinin 545 liraya çıkacağını müjdeledi.

Hilton Otel'deki 'Ulaşım ve İletişimde Engellilerin Karşılaştıkları Sorunlar ve Çözüm Önerileri Sempozyumu', engelli vatandaşların yaşamını kolaylaştırmak için daha fazla iş yapma temennileri damgasını vurdu.

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, sözlerine Yunus Emre'nin 'Gelin tanış olalım, işi kolay kılalım, sevelim sevilelim, dünya kimseye kalmaz' beytiyle başladı.

Araç muayene istasyonlarını işleten TÜVTÜRK'ün 60 engelli vatandaşı evlerinde istihdam edeceğini kaydeden Yıldırım, mobil operatörlerden ve TÜVTÜRK'ten "Ben de varım gibi sosyal sorumluluk projesi almaya yeni şirketleri ve gönüllülerimizi bekliyorum." dedi.

Görme engelli çocuklar için hazırlanan kitapların PTT tarafından evlerine gönderileceğini söyleyen Yıldırım, "Engelli kardeşlerimizin seyahatleri sırasında refakatçilerden ücret alınmayacağını kararlaştırdı. Bakanlar Kurulu kararı imzaya açıldı."

Engelleri aşma gayretinde birlikte olma çağrısı yapan Yıldırım, aşılması gereken asıl engelin zihinlerdeki engeller olduğunu dile getirdi. Kamu binalarının engellilerin ihtiyaçlarının dikkate alınarak yapılmadığını söyleyen Yıldırım, kamu ve özel binaların 8,5 milyon vatandaşın sorunlarını çözecek şekilde yapılacağını aktardı. Hala engelli kadrosunda 38 bin açık bulunduğunu kaydeden Yıldırım, "Engellilere eşit fırsatlar vermedikçe görevimizi tam olarak yaptığımızı söyleyemeyiz." diye konuştu.

Başbakan Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan ise, Engelliler Haftası'nın artık 'günah çıkarma haftası' olarak değil, tam tersine kalıcı etkinliklerin düzenlendiği hafta olarak kutlandığını söyledi.

Erdoğan, "Engelsizler ne kadar bu ülkenin vatandaşıysa engellilerde bu ülkenin birinci sınıf vatandaşıdır. Engelliler kendilerine farklı muaemele edilmesini de istemiyorlar. Sadece ve sadece bu ülkenin birinci sınıf vatandaşı oludğunu hissedip sıkıntı yaşamadan çalışmak istiyorlar." şeklinde konuştu.

Engelliler ve engellilerin aileriyle empati kurmak zorunda olduğumuzu vurgulayan Erdoğan, "Yeter ki gönlümüz engelli olmasın." dedi.

Konuşma özürlü Aleyna ile işaret diliyle konuştu. Aleyna'ya sarılan Erdoğan'a Aleyna, "Kendisiyle ilk defa karşılaşıyorum. Onu çok seviyorum." dedi.
 Ardından Turkcell, Vodafone, Avea ve Türk Telakom genel müdürlerine Emine Erdoğan plaket verdi. CİHAN

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler