YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Engellilere her ilde "yaşam merkezi"
Engellilere her ilde "yaşam merkezi"
23 Aralık 2015 11:45
ngelliler için bazı pilot illerde kurulması planlanan yaşam merkezleri, bir yıl içinde tüm illere yaygınlaştırılacak.

AK Parti Sivil Toplum ve Halkla İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Manisa Milletvekili Selçuk Özdağ,AA muhabirine, AK Parti'nin vaatleri arasında bulunan engelli yaşam merkezlerini hayata geçirmeye başladıklarını söyledi. Özdağ, bir ay içinde pilot il seçilen Manisa, İzmir, Denizli ve Ankara'da kurulacak olan engelli yaşam merkezlerini, bir yıl içinde ülke geneline yaygınlaştıracaklarını kaydetti. 

Manisa'daki engelli yaşam merkezinin 15-20 gün içinde hizmete açacaklarını belirten Özdağ, "Anneler ve babalar, bir yere giderken engelli çocuklarını devletin şefkatli kollarına emanet edecek. Orada kendilerine her türlü hizmet verilecek" dedi.

Merkezlerin tüm engellilere hizmet edeceğine dikkati çeken Özdağ,zihinsel, ortopedik, görme ve işitme engellilerin erişimineuygun şekilde dizayn edileceğini söyledi. Engelli yaşam merkezi binalarının engellilerin durumuna göre tefriş edileceğini kaydeden Özdağ, binaların alt katlarında fiziksel ve zihinsel, üst katlarında ise işitme ve görme engellilerin bulunacağını ifade etti.

Engelli yaşam merkezlerinin toplum içinde önemli bir eksikliği gidereceğine işaret eden Özdağ, "Engeli ne olursa olsun kimse dört duvar içine hapsolmayacak.

Anne ve babalar, dışarıya çıkarken, pazara veya komşuya giderken isterse saatlik, isterse de şehir dışına çıktığında engelli çocuklarını iki, üç, beş günlüğüne yaşam merkezlerine bırakacak, geldiğinde alacak. Merkezlerde, her türlü ihtiyaçları karşılanacak olan engellilere yönelik eğiticiler de hizmet verecek. Merkezlerin her türlü donanımı yapılacak" diye konuştu. 


AA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler