YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Engelliler Munzur'da rafting yaptı
Engelliler Munzur'da rafting yaptı
11 Ağustos 2014 23:59
Tunceli Belediyesi'ne bağlı Gençlik Danışma ve Sosyal Etkinlik Merkezi'nin (GENÇSEM) düzenlediği organizasyon ile kent genelinde yaşayan engelliler toplumla bütünleşmesi ve doğa sporları ile tanışmaları amacıyla Munzur Çayı'nda rafting yaptı.

Tunceli Bedensel Engelliler Derneği ile Tunceli Belediyesi'nin ortak gerçekleştirdiği 'Engellilere rafting' programı kapsamında kent genelinde bin engelli vatandaşa Munzur Çayı'nda rafting yaptırılması hedefleniyor.

GENÇSEM'e ait araçlar ile Munzur Milli Parkı içindeki Pilvenk Köyü yakınlarında Munzur Çayı kenarına taşınan 8 engelli vatandaş, burada rafting botuna bindirildi. Yürüyemeyen bazı engelli vatandaşlar ise görevliler tarafından rafting botuna taşındı. Rafting botuna taşınan 4 kadın ve 4 erkek engelli vatandaşa, can yelekleri giydirildi.

GENÇSEM yöneticisi Fuat Gök, engellilerle dayanışma için böyle bir çalışma yaptıklarını belirterek, "İnşallah gençler de mutlu olur. Engelliler Munzur'da engelsiz olacak. Amacımız Tunceli genelinde yaşayan bin engelli vatandaşımıza Munzur'da rafting yaptırmak ve engellilerin toplumun bir parçası olduğunu göstermek ve de onlara sahip çıkmaktır. Ayrıca engelli vatandaşların doğa sporları ile tanışması ve Munzur Çayı'nın güzelliklerini yaşaması için ortak olarak bu projeyi gerçekleştirdik. Çok talep var, her gün bir grup engelli vatandaşı buraya getirerek uzman raftingciler ile güven içinde rafting yaptıracağız" dedi.

Rafting yapmak için Munzur Çayı'na getirilen bedensel engelli Kemal Yeşil de, "Arkadaşlarımla beraber, engelli olarak Munzur'da rafting yaptığımız için çok mutlu, çok sevinçliyim, biraz da heyecanlıyım. Suya girdiğimizde heyecan biraz daha artacak. İlk defa rafting yapacağım, düzenleyenlere teşekkür ediyorum" dedi.

Bedensel engelli Orhan Çiçek ise dernek olarak böyle bir etkinliğin içinde olmanın kendisini mutlu ettiğini kaydederek, "Bedensel Engelliler Derneği olarak ilk defa Munzur'da rafting etkinliği yapıyoruz. Bu Tunceli'de bizim bir ilk oldu. Bizim de toplumda var olduğumuzu, her şeyi yapabileceğimizi kanıtlamak için iyi bir etkinlik oldu" ifadelerini kullandı.

Daha rafting botuna binen engelli vatandaşlar, Pilvenk Köyü'nden Tunceli kent merkezi Mavi Köprü'ye kadar yaklaşık 5 kilometrelik bir parkurda rafting yaptı. Rafting boyunca Munzur Çayı'nın serin sularında vadi içinde, yeşillikler arasından geçerek güzel anlar yaşayan engelli vatandaşların bu durum karşısında son derece mutlu oldukları gözlendi.

 

DHA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler