YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Enflasyon gıdayla besleniyor
Enflasyon gıdayla besleniyor
04 Eylül 2014 09:58
Enflasyon ağustosta da gıda fiyatlarındaki artışla yükseldi. Gıdada yıllık enflasyon yüzde 14.4 ile 4 yılın zirvesine ulaştı.

Türkiye'de son 14 yılın en kurak mevsiminin yaşanmasının gıda fiyatları üzerinde yarattığı yukarı yönlü baskı nedeniyle ağustosta tüketici fiyatları enflasyonu yüzde 0.09 ile beklentilerin üzerinde arttı. Piyasalar ağustosta enflasyonda yüzde 0.1 düşüş öngörüyordu. Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) açıkladığı verilere göre, TÜFE'de temmuz ayında yıllık bazda yüzde 9.32 olan artış ise ağustosta yüzde 9.54'le son üç ayın en yüksek seviyesine ulaştı.

Gıda 4 yılın zirvesinde

Yıllık gıda enflasyonu yüzde 14.44'e yükselerek Kasım 2010'dan bu yana en yüksek seviyeye ulaştı. Merkez Bankası'nın yılsonu gıda enflasyonu öngörüsü ise yüzde 9. Gıda fiyatlarının aylık enflasyona katkısı 22 baz puan oldu.

Giyim ve ayakkabı düştü

TÜFE'de aylık bazda en yüksek artış yüzde 1.64 ile lokanta ve oteller grubunda gerçekleşti. Aylık en fazla düşüş gösteren grup ise yüzde 4.92 ile giyim ve ayakkabı oldu. TÜFE'de bir önceki yıla göre en fazla artış yüzde 14.73 ile lokanta ve oteller grubunda gerçekleşti.

Zam şampiyonu kiraz

Tüketici fiyatları bazında ağustos ayında en yüksek fiyat artışı yüzde 37.67 ile kirazda görüldü. Bu ürünü fiyatı yüzde 34.68 artan limon ve fiyatı yüzde 21.01 artan salatalık izledi. Geçen ay fiyatı en fazla düşen ürün yüzde 18.42 ile armut oldu. Bunu fiyatı yüzde 18.37 düşen kavun izledi.

"Kuraklık olumsuz etkiledi"

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, enflasyon rakamlarının, meyvedeki don olayının ardından, kuraklığın da gıdaya etkisi ile aslında çok da beklenenin dışında gerçekleşmediğini bildirdi. Enflasyon rakamlarını değerlendiren Işık, aslında bir miktar düşüş beklediğini ancak gıda fiyatlarındaki yükselme ile enflasyonun, yukarı yönlü olduğunu ifade etti. Işık, "Kurun baskısı kalmadı ama işlenmemiş gıdanın baskısı sürüyor. Bu yıl Türkiye son 14 yılın en kurak mevsimini geçiriyor. Merkez Bankası'nın yapabileceği bir şey yok. Mevsim şartlarını belirleme gücümüz yok" dedi.

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler