YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Enerjiye ulaşmak cesaret istiyor
Enerjiye ulaşmak cesaret istiyor
21 Eylül 2013 12:20
Türkiye'de geçen yıl yaşanan iş kazalarının yüzde 14'ü ile meslek hastalıklarının yüzde 60'ı, enerji ve madencilikle ilgili işlerde meydana geldi.

Enerji ihtiyacına paralel olarak enerji kaynaklarına ulaşma ve bu kaynakların kullanıma sunulmasıyla ilgili işlerin önemi de artıyor. Büyük bölümü ağır ve tehlikeli işler sınıfında yer alan enerji ve madencilikle işler beraberinde tehlikeyi de getiriyor.

Sigorta kayıtlarına göre, geçen yıl Türkiye'de yaşanan 74 bin 871 iş kazasının 10 bin 332'si enerji ve madencilikle ilgili işlerde meydana geldi. Bu alanlardaki iş kazaları, Türkiye'deki iş kazalarının yüzde 14'üne karşılık geldi.

Enerji ve madencilikle ilgili işler meslek hastalıkları açısından ise ilk sırada geliyor. Geçen yıl Türkiye'de 395 meslek hastalığı tespit edilirken, bunların 236'sı enerji ve madencilikle ilgili işlerde ortaya çıktı. Bu alandaki meslek hastalıkları, Türkiye'deki meslek hastalıklarının yüzde 60'ına karşılık geldi.

Enerji ve madencilikte en fazla iş kazası kömür ve linyit çıkarılması sırasında gerçekleşti. Bu işlerin yapılması sırasında 8 bin 828 iş kazası yaşandı. İş kazalarının tümünden erkek işçiler etkilendi.

 

AA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler