YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
En çok nasıl bulaşıyor?
En çok nasıl bulaşıyor?
14 Kasım 2009 11:16
Dünyayı etkisi altına aldı. Hem Türkiye'de hem dünyada bir çok insan bu virüsten hayatını kaybetti .Peki bu virüs en çok insana neyle bulaşıyor? İşte bu sorunun cevabı...

İnönü Üniversitesi (İÜ) Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Kızılay, Domuz Gribi'nin en çok elle bulaştığını söyledi.

Kısa adı BİLSAM olan "Bilgi Yolu Eğitim Kültür ve Sosyal Araştırmalar Merkezi" tarafından İl Genel Meclis Salonunda "Domuz gribi ve aşı" başlıklı bir söyleşi programı düzenlendi. Söyleşiye konuşmacı olarak İnönü Üniversitesi (İÜ) Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Kızılay, katıldı.

Prof. Dr. Ahmet Kızılay, "Ateş, boğaz ağrısı, boğaz kuruluğu, halsizlik ve öksürük geçirenlerin hepsine Domuz Gribi vakası koyuyoruz. Çünkü Dünya Sağlık Örgütü böyle kabul ediyor. Şuanda hiç test felan yapmaya gerek yok. Eğer geçirdiyseniz, siz Domuz Gribi geçirdiniz. Dolayısıyla Domuz'u sevmemek, ona uzak olmak, ona karşı olmak, Domuz Gribi'nden bilgisiz olmayı, uzak kalmayı gerektirmiyor" ifadelerini kaydetti.

Gribin aşı ile önlenebilir bir hastalık olduğunu belirten Prof. Dr. Kızılay, "En çok insanlar arasında dolaşma ve bulaşma elle oluyor. Virüs kapı koluna bulaşmışsa, o kapı kolunu tutan herkes, grip virüsünü almış oluyor. Yada paralarla. Para çok el değiştiriyor. Hepimizin elini değdirdiği yerler, grip virüsünün en çok bulaştığı yerdir.

Prof. Dr. Kızılay, "Bu gribi yok etmek mümkün değil. Gribi bilerek, griple yaşamak zorundayız. Ben Sağlık Bakanlığını çok beğeniyorum. Sağlık Bakanlığının ve ekibini çalışmalarını çok doğru buluyorum ve çok iyi çalışıyorlar" şeklinde konuştu.
Aşının gribe karşı etkili olduğunu aktaran Prof. Dr. Ahmet Kızılay, "Aşı gripte, aşının türüne göre, yüzde 70 ile 90 oranında koruyucu. Bu kesin bir bilgi. Aşı kesinlikle etkili ve koruyucu" ifadesini kaydetti.

Prof. Dr. Kızılay, grip salgının beklenilenin altında geçtiğini belirterek, "İlk dalga beklediğimden çok hafif geçiyor. Ama ikinci dalga bekliyoruz. Benim beklentim, beklediğimiz senaryodan daha iyi geçecek" diye konuştu.

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler