YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
En büyük zararı İslam görmüştür
En büyük zararı İslam görmüştür
14 Aralık 2013 15:52
Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, insanı doğruya, bilgiye ve hakikate götüren bütün konularda ihtilafın rahmet olduğunu ancak kin, öfke ve güç tutkusu yolundaki bütün ihtilafların zahmet ve zarar getirdiğini söyledi.

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Türkiye Diyanet Vakfı Kadın Aile ve Gençlik Merkezi (KAGEM) tarafından Kızılay'da kurulan "Kalem Kitap-Kahve''nin açılışını yaptı.

Kalem Kitap-Kahve'yi, Ankara'da gençlerin uğrak yeri haline getirmek istediklerini anlatan Görmez, "Şehirlerin ruhu vardır ama o şehirlerin ruhu bilgiyle, kültürle, manevi hayatla ancak ayağa kaldırılabilir" diye konuştu.

Hat, tezhip, ebru, minyatür, ciltçilik ve ney dersleri de verilecek

İnsanı, evreni ve kainatı anlatan her türlü kitabı okumak gerektiğini ifade eden Görmez, ancak şahıs merkezli okumaların sorunlu olduğunu belirtti.

Görmez, okumanın, bilginin, kitabın olduğu yerde eleştiri de tartışma da ihtilaf da olabileceğini, bunların son derece tabii sayılabileceğini vurgulayarak, şunları söyledi:

"Çünkü bizi doğruya, bilgiye ve hakikate götüren bütün konularda ihtilaf rahmettir ancak kin, öfke ve güç tutkusu yolundaki bütün ihtilaflar zahmettir ve zararlıdır. Mühim olan ihtilafın rahmetli olanını yapmaktır. Kaldı ki kin, öfke ve güç tutkusu merkezli bütün ihtilaflarda en büyük zararı İslam'ın kendisi görür. Tarih boyunca da öyle olmuştur. Müslümanların güç tutkusu etrafındaki ihtilaflarının en büyük zararını din-i mübin-i İslam görmüştür bunu hiçbir zaman unutmamak lazım. Bunun için de Batı'nın tarihine bakmak yeterlidir. Batı'nın tarihine baktığınız zaman aslında dine karşı mesafeler, din karşıtı düşünceler, din karşıtı ideolojiler, dindarların ihtilafları üzerinde yükselmiştir."

 

AA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler