YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Emekli aylığına kavuştu
Konya'da hac parası biriktirmek için emekli aylığını çekmeyince öldü sanılan Ömer Çimen, birikmiş parasını aldı.
Emekli aylığına kavuştu
24 Haziran 2011 / 19:07 Güncelleme: 24 Haziran 2011 / 19:13

Konya'nın Beyşehir ilçesinde hac parası biriktirmek için emekli aylığını aylarca çekmeyince, SGK tarafından 'öldü' sanılarak aylığının kesildiğini iddia eden Ömer Çimen, birikmiş parasını aldı.

Çimen, Ziraat Bankası Beyşehir Şubesi önünde gazetecilere yaptığı açıklamada, SGK yetkililerinin kendisine telefonla ulaşıp birikmiş aylığının Ziraat Bankası Beyşehir Şubesi'ne yatırıldığını belirttiklerini söyledi.

Başına gelen bu olayın ardından kendisinin ve vatandaşların bilinçlendiğini anlatan Çimen, ''Televizyon kanallarında bu konuyla ilgili halka mikrofon tuttular, herkes de benim gibi 'bilmiyordum' dedi. Parama tam zamanında kavuştum'' dedi.

Bankada biriken 6 bin lirayı hacca gitmek için ayırdığını bildiren Çimen, bundan sonra aylığını bankada tutmayacağını söyledi.

''VATANDAŞI ÖLDÜRÜP, DİRİLTMESİNLER''

Vatandaş olarak SGK'dan bir ricası olduğunu belirten Çimen, şunları kaydetti:

''Bu yönetmeliği lütfen kaldırsınlar. Yani vatandaşa ölü muamelesi yapmasınlar. Gerek yok bunlara. Şimdi internet var. Zaten buralardan vatandaşın yaşayıp yaşamadığı ortaya çıkar, bunu bilirler. Kilometrelerce öteden Türkiye'deki bir vatandaşın elinde içtiği sigara izmariti uydu aracılığıyla çekilebiliyorsa, teknolojinin buraya kadar geldiği bir dönemde ülkemizde artık bunlar demode oldu. Bunları düzeltsinler. Vatandaşı öldürüp, diriltmesinler.''

Konya'nın Beyşehir ilçesinde yaşayan Bağ-Kur Emeklisi Ömer Çimen, 16 Haziran'da, hac parası biriktirmek için emekli aylığını aylarca çekmeyince, parasının SGK tarafından 'öldü' sanılarak kesildiğini iddia etmişti. Çimen, yaşadığını ispat etmek için noter tasdikli belge olsun diye SGK'ya 11 Mayıs'ta ihtarname çektiğini belirtmişti. SGK'nın bu ihtarnameyi 15 Mayıs'ta almış olmasına rağmen Haziran ayının ortasında hala maaşını alamadığını ileri sürmüştü.

Olayın ardından, SGK Beyşehir Merkez Müdürü Yahya Çelik yaptığı yazılı açıklamada, 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'nun 97. Maddesi'ne göre; 6 ay sonuna kadar tahsil etmeyenlerin gelir ve aylıkların, gelir ve aylık bağlanma şartlarının devam edip etmediğinin tespiti amacıyla durdurulduğunu belirtmişti. Çelik, Çimen'in durdurulan aylıklarının, hak ettiği aylığı ile gönderileceğini kaydetmişti.

AA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler