YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Emek sineması yıkılacak mı?
Emek sineması yıkılacak mı?
12 Mart 2013 16:24
Kültür ve Turizm Bakanı Çelik, tarihi Emek Sineması'nın yıkılıp yıkılmayacağına ilişkin, "Sinemanın yıkılması ve yok edilmesi' diye bir şey söz konusu değil. Yeni düzenlemeyle daha yukarı katlara taşınıyor, orijinali korunuyor ve restore ediliyor" dedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Cer Modern Sanat Merkezi'nde '2013 Çin'de Türk Yılı' konulu basın toplantısı düzenledi. Çelik, yaptığı konuşmada, Çin'de Türk Kültür Yılı'nın kutlanacağını hatırlatarak, "Bu çerçevede 21 Mart'ta Pekin'de, 25 Mart'ta Sanghay'da kutlamalar olacak" dedi. Bu kapsamda Çin'de yapılacak etkinlikler hakkında bilgiler veren Çelik, Çin Devleti'nin bu etkinlik için büyük bir misafirperverlik gösterdiğini söyledi.

Çelik, toplantı sonrası gazetecilerin sorularını cevapladı. Bir gazetecinin, "Topkapı Sarayı'ndaki Çin porselenlerinin de Çin'de Türk Yılı kapsamında sergilenmesi söz konusu mu" sorusuna, "Çin'le her türlü sanatsal ortaklık konusunda işbirliği yapmaya açık davranıyoruz. Bazı eserlerin sergilenmesi konusunda şöyle bir hassasiyetimiz var; Önemli olan en zengin şekilde Çin kültürünü ve Türk kültürünü yansıtan ortak etkinlikler meydana getirebilmek. 122 eser sergilenecek, bunlar ortak tarihimizin tüm dönemlerini kapsıyor. Bunların içerisinde porselenler de var" cevabını verdi.

'Emek Sineması'nın yıkılıp yıkılmayacağına' ilişkin bir soru üzerine Çelik, "Başka bir kuruma ait bir bina, doğrudan Bakanlığımızı ilgilendiren bir tarafı yok. Herhangi bir şekilde sinemanın yıkılması, yok edilmesi diye bir şey söz konusu değil. Yeni düzenlemeye göre daha yukarı katlara taşınıyor. Orijinali korunuyor ve restore ediliyor. Aynı işlevi sürdürmesi için daha da güçlendiriliyor içindeki donanım" dedi. Bu konuda hassasiyet gösteren vatandaşların olduğunu söyleyen Çelik, vatandaşların bu tip eserler konusunda hassasiyet göstermesini her zaman takdirle karşıladıklarını ifade etti. Sinemanın yıkılmasının hiçbir şekilde söz konusu olmadığına dikkati çeken Çelik, sinemanın bir ya da iki kat yukarıya taşınarak aynı şekilde korunacağına işaret etti. Çelik, 'Emek Sineması yıkılıyor' şeklindeki tabirlerin tamamen yanlış olduğunu ifade etti.

Başka bir gazetecinin, 'Çin'den Türkiye'ye gelecek turist sayısı için Türkiye'nin beklentisinin ne olduğunu' sorması üzerine, Çelik, "Çinli turistlerin dünyayı gezme heyecanı dikkate alındığında her zaman daha da çok turist bekliyoruz. Artık Çin bir ülkeden ibaret değil, Dünya'da her 5 kişiden biri Çinli. Dolayısıyla sadece bir ülkeden bahsetmiyoruz, Çin'den bahsetmek demek Dünya'dan bahsetmek demek. Her zaman için ilişkilerimizin daha iyi olması ve daha çok Çinli turistin ülkemizi ziyaret etmesi bizim açımızdan her zaman önemlidir" dedi.

İHA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler